Ukrajna minden eddiginél nagyobb dróntámadást indított a ma hajnali órákban az orosz főváros ellen. Moszkva két repülőterét is le kellett zárni, írtuk korábban.

Az AFP értesülései szerint Kijev légi és tengeri fegyverszünetet fog javasolni a mai szaúdi tárgyalásokon. Az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio korábban pozitívan nyilatkozott Ukrajna részleges tűzszüneti javaslatáról, mely iránt azonban kétségek merülhetnek fel a mai támadás után.

Ukrajna készen áll a tűzszünetre, amire nagyon-nagy szüksége is lenne, ezért a mai dróntámadás időzítése nagyon rossz üzenet volt.
– mondta el lapunknak Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő.
Az ukrán politikai-katonai gondolkodásban nagyon jelen van – legalább annyira, mint az oroszban – a régi szovjet gondolkodás. Kijev azt gondolta, hogy a néhány nappal korábbi szintén hatalmas orosz dróntámadásra válaszolni jó ötlet, mondta a szakértő.
Valahol érthető Ukrajna lépése, de nem kellett volna a mai találkozó előtt ezt tennie, egyértelműen rossz volt a támadás időzítése.
– hangsúlyozta Gyarmati István.
Kérdés az amerikaiak reagálása is, tette hozzá a szakértő.
Hétfő esti üzenetében Zelenszkij kijelentette: gyakorlati eredményt remél a tárgyalásoktól, hozzátéve, hogy az ukrán álláspont teljesen konstruktív lesz.
Marco Rubio azt mondta: „Meg akarjuk hallgatni, milyen messzire hajlandóak elmenni, és ezt összehasonlítani azzal, amit az oroszok akarnak, majd megnézni, valójában mennyire állunk távol egymástól.”
Amikor Zelenszkij bejelentette, hogy hajlik a béketárgyalásokra, és Washington visszavonta a hírszerzési információkra vonatkozó tilalmat, akkor az orosz fél egy brutális dróntámadást indított Ukrajna ellen, amire Trump dühösen további szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen.
– emlékeztetett Gyarmati István.
Ha Trump következetes, akkor Kijev is hasonló szigorra számíthat ezt követően Washington részéről, mutatott rá a szakértő.
Két stílus csap össze
Washington szerint a mai tárgyalások kulcsfontosságúak lehetnek a konfliktus lezárása érdekélben. Az amerikai külügyminiszter kijelentette: mindkét félnek be kell látnia, hogy „nincs katonai megoldás” a konfliktusra, azt csak „diplomáciai úton” lehet rendezni.

A béketárgyalásokon véleményem szerint két tárgyalási stílus ütközik. Trump ugyanis üzleti stílusban tárgyal, az ukránoknál azonban elsősorban a szláv, érzelmi stílusú politika érvényesül, ami nem mindig célravezető.
– összegezte Gyarmati István.