Robotok csaptak össze az emberekkel Kínában

Kínában 21 humanoid robot csapott össze emberekkel egy futóversenyen, a Yizhuang félmaratonon. Ez volt az első alkalom, hogy humanoid robotok versenyeztek egy 21 kilométeres pályán. Több kínai gyártó is részt vett a versenyen például a DroidUP és a Noetix Robotics.

2025. 04. 24. 20:54
Fotó: JU HUANZONG Forrás: XINHUA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínában tartott futóversenyen emberi résztvevők mellett humanoid robotok is részt vettek, hogy így teszteljék azokat. A robotok különféle méretben és formában érkeztek, az egyik például nőies vonásokkal rendelkezett, még kacsintani és mosolyogni is képes volt.   

Maratonra készülő robot
Maratonra készülő robot. Fotó: AFP

A pekingi illetékesek szerint olyan volt nézni a verseny, mint egy autóversenyt, a sok előkészület és megelőző tesztelés miatt.   

Ahogy a rajtsziréna visszhangzott a levegőben, a robotok első csoportja előrekocogott, fémlábaik hangosan kopogtak a pályán. A legmagasabb 180 centiméter volt, míg a legkisebb, a „Kis Óriás” becenévre hallgató robot, kevesebb mint 120 centiméter volt, és a tömeg éljenzését váltotta ki, amikor elfutott előttük, és lelkesen integetett.

Néhány robot simán futott, mint az emberek, míg mások merevebb, mechanikusabb mozgást mutattak. Mindegyiknek egyedi stílusa volt: akadt olyan, amelyiknek élethű bőre és haja is volt, mások ruhát viseltek, néhányan pedig tornacipőben futottak. De volt olyan robot is, aki bokszkesztyűt, másikuk pedig piros fejpántot viselt, amelyen kínaiul „Győzni fog” felirat szerepelt.  

A Kínában, az Egyesült Államokban és máshol humanoid robotokat fejlesztő vállalatok azt remélik, hogy ezek a robotok idővel a gyártástól a gondozásig sokféle munkát végezhetnek majd.

– Az a célunk, hogy a humanoid robotok integrálódjanak a különböző iparágakba és háztartásokba, és értelmes módon szolgálják az emberiséget – mondta Wei Jiaxing, a pekingi Humanoid Robotika Innovációs Központ márka- és PR-vezetője. – Növelhetik a termelékenységet, javíthatják a hatékonyságot és segíthetnek a munkaerőhiány kezelésében.

Amikor azonban futásra került a sor, a robotok nem voltak ellenfelei az emberi versenyzőknek, akiknek volt idejük megállni és szelfiket készíteni velük a 13 mérföldes pálya mentén Yizhuangban, Peking délkeleti részén, egy technológiai központ kerületében.

– A robotok nagyon jól működnek, nagyon stabilak... Úgy érzem, szemtanúja vagyok a robotok és a mesterséges intelligencia fejlődésének – mondta egy néző, He Sishu, aki a mesterséges intelligenciával foglalkozik. 

A robotokat emberi trénerek kísérték, akik közül néhányan a verseny alatt fizikailag is támogatták a gépeket. 

A 21 indulóból, hat robotnak sikerült teljesítenie a távot. Az egyik robot elesett a rajtvonalnál, és néhány percig feküdt, mielőtt felállt és elindult, egy másik pedig egy korlátnak csapódott néhány méter futás után, és feldöntötte emberi kezelőjét is. A győztes robot a Tiangong Ultra volt, a pekingi emberi robotikai innovációs központból, 2 óra 40 perccel. A férfiaknál a verseny győztese 1 óra 2 perc alatt teljesítette a távot. 

Humanoid robot Kínában
Humanoid robot Kínában. Fotó: AFP

Tang Jian, a robotikai központ technológiai igazgatója elmondta, hogy a Tiangong Ultra teljesítményét a hosszú lábak és egy algoritmus segítette, amely lehetővé tette, hogy utánozza, hogyan futnak le az emberek egy maratont. 

Nem akarok dicsekedni, de úgy gondolom, hogy egyetlen más nyugati robotikai cég sem érné el a Tiangong sportteljesítményét 

– mondta Tang, hozzátéve, hogy a robot a verseny során mindössze háromszor cserélt akkumulátort. 

Az akkumulátor élettartama régóta kihívást jelent a robotikai vállalatok számára. A Carnegie Endowment for International Peace, egy washingtoni székhelyű agytröszt szerint Kína uralja az akkumulátoripart, a lítiumion-akkumulátorok értékláncának minden szakaszában 70-90 százalékos részesedéssel rendelkezik a világpiacból. Kína uralja a robotok gyártásához elengedhetetlen ritkaföldfémek előállítását és feldolgozását is. Kedden Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója elmondta, hogy Optimus humanoid robotjainak gyártását megzavarták a ritkaföldfém-mágnesekre vonatkozó exportkorlátozások, amelyeket Kína az amerikai vámokra válaszul a közelmúltban vezetett be.

Habár az elmúlt évben Kínában is megjelentek humanoid robotok a maratonokon, ez volt az első alkalom, hogy emberek mellett versenyeztek. 

A verseny résztvevője, Zou Dewen elmondta, hogy „izgalmas és egyedülálló” volt számára, hogy humanoid robotok mellett futhatott. – Ez a humanoid robotmaraton az első a maga nemében, és itt, Kínában, Pekingben zajlik – mondta Zou. – Azt hiszem, erre igazán büszkék lehetünk – tette hozzá. 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.