Zelenszkij kutyaszorítóban, nem sok választása maradt az ukrán elnöknek

Az Egyesült Államok új béketervet terjesztett elő az ukrajnai konfliktus lezárására, amely többek között elismerné Oroszország Krím-félszigeti annexióját és kizárná Ukrajna NATO-csatlakozását. Kijev most nyomás alatt áll, hogy gyorsan reagáljon a javaslatokra, miközben a Trump-adminisztráció azzal fenyeget, hogy felfüggeszti a tárgyalási erőfeszítéseit, ha nem történik előrelépés a kulcsfontosságú kérdésekben. Zelenszkij döntéskényszerbe került, vagy folytatja az értelmetlen orosz–ukrán háborút vagy a megállapodást választja.

2025. 04. 21. 9:15
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (B) és Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (B) és Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok olyan javaslatokat tett, amelyek magukban foglalják Oroszország Krím-félsziget annektálásának elismerését és Ukrajna NATO-csatlakozásának megakadályozását. Ukrajna nyomás alatt áll, hogy ezen a héten reagáljon a Trump-adminisztráció átfogó ötleteire az ukrajnai háború befejezésére vonatkozóan. Erről ír a The Wall Street Journal. Úgy tűnik, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek engednie kell, különben még több ukrán és orosz katona veszítheti életét az értelmetlen háborúban.

Egy család imádkozik egy elesett ukrán katona sírja előtt a katonai temetőben húsvétvasárnap. Zelenszkij döntés előtt áll (Fotó: AFP)
Egy család imádkozik egy elesett ukrán katona sírja előtt a katonai temetőben húsvétvasárnap. Zelenszkij döntés előtt áll (Fotó: AFP)

Az elképzeléseket egy bizalmas dokumentumban vázolták fel, amelyet amerikai tisztviselők mutattak be ukrán kollégáiknak Párizsban csütörtökön. Az USA most Kijev válaszára vár, amely várhatóan egy londoni találkozón hangzik el ezen a héten. Ezután Moszkvába utazhat az amerikai elnök közel-keleti különleges képviselője, Steve Witkoff.

Zelenszkij lépéskényszerben

Marco Rubio külügyminiszter pénteken azt mondta, hogy az adminisztráció felfüggesztheti a tárgyalási erőfeszítéseit, ha nem történik előrelépés a kulcsfontosságú kérdésekben a következő néhány hétben.

Az amerikai diplomáciai kezdeményezés célja egy tűzszünet előkészítése, nagyjából a jelenlegi frontvonalak mentén, és egy esetleges megállapodás elérése. 

Néhány javaslat elfogadása nehéz lehet Kijev számára, mivel Ukrajna eddig elutasította, hogy Oroszországnak bármilyen jogos igénye lenne területére.

Az USA elképzelései között szerepel Ukrajna NATO-tagságának kizárása és a zaporizzsjai atomerőmű körüli terület semleges övezetté nyilvánítása amerikai ellenőrzés alatt.

Az amerikai javaslatok nem teljesítik az összes orosz követelést, de nem is követelik meg az orosz csapatok kivonását a 2022-es invázió során elfoglalt területekről, írja a lap.

Ukrajna kijelentette, hogy hajlandó egy átfogó harmincnapos tűzszünetre, ha a Kreml is hasonlóan cselekszik. Egyelőre nincs megállapodás arról, milyen biztonsági garanciákat kaphatna Ukrajna egy esetleges békemegállapodás esetén.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (balra) és Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.