Zelenszkij bajban van, fogy az amerikaiak türelme

A washingtoni vezetés ultimátumot adott. Ha nem látnak érdemi előrelépést, az Egyesült Államok továbblép, jelentette be Marco Rubio amerikai külügyminiszter Párizsban. A figyelmeztetés azután hangzott el, hogy az Egyesült Államok és Ukrajna egy közös befektetési alap létrehozásáról szóló előzetes megállapodást írt alá, amely az ország újjáépítését célozza. Az Egyesült Államok türelme egyre fogy, míg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és brüsszeli szövetségesei a háború elnyújtásán dolgoznak.

2025. 04. 18. 12:08
Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marco Rubio világossá tette, hogy az Egyesült Államok csak akkor folytatja a közvetítői szerepet az orosz–ukrán háborúban, ha napokon belül valódi esély mutatkozik a fegyverszünetre. Miközben a Donald Trump vezette adminisztráció a békére törekszik, addig Brüsszel és a háborúpárti politikusok milliószámra küldik a lőszert a frontra, Zelenszkij pedig tovább folytatja a kényszersorozásokat. A helyzet odáig fajult, hogy nemrég a nők sorozása is felmerült az ukrán vezetésben.

Zelenszkij és háborúpárti szövetségesei ultimátumot kaptak az amerikaiaktól
Zelenszkij és háborúpárti szövetségesei ultimátumot kaptak az amerikaiaktól
Fotó: AFP

Zelenszkij ultimátumot kapott

Marco Rubio amerikai külügyminiszter tisztán és egyértelműen üzent a kijevi rezsimnek.

Nem fogunk hetekig és hónapokig erőltetni egy olyan folyamatot, amely nem halad

– jelentette ki. Hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak „más prioritásai is vannak”. A bejelentés érzékeny pillanatban érkezett, hiszen csütörtökön Kijev és Washington aláírt egy szándéknyilatkozatot egy közös befektetési alapról, amelynek célja Ukrajna háború utáni gazdasági újjáépítése. A megállapodás véglegesítése április 26-ára várható.

Az Egyesült Államok kompenzációt követel

Bár a dokumentum konkrét nyersanyagokról nem tesz említést, korábbi kiszivárgott részletek szerint a tárgyalások kiterjednek Ukrajna ásványkincs- és energiahordozó-vagyonára is, beleértve a titánt, lítiumot, uránt, valamint az olaj- és gázhálózatokat. 

Ukrajna a világ kritikus nyersanyagainak mintegy öt százalékával rendelkezik, köztük az európai lítiumkészletek harmadával és jelentős titánlelőhelyekkel.

Ezek kiemelkedő stratégiai jelentőségűek a védelmi ipar, az energiaszektor és a csúcstechnológia számára is, így az USA számára nemcsak gazdasági, hanem geopolitikai előnnyel is járhat a hozzáférés. Ezt a megállapodást az amerikaiak már februárban meg akarták kötni, mikor Zelenszkij Washingtonba látogatott, azonban az ukrán elnök arrogáns, tiszteletlen és követelőző magatartása miatt erre nem került sor.

Zelenszkij tovább követelőzik

Az ukrán külügyminiszter, Andrij Szibiha csütörtökön találkozott Párizsban Rubio külügyminiszterrel és Trump különmegbízottjával, Steve Witkoffal is. A tárgyalásokon szó esett egy lehetséges fegyverszünetről, többnemzetiségű békefenntartó kontingensről és a biztonsági garanciák kérdéséről is. Zelenszkij korábban kijelentette: 

Fegyverszünet biztonsági garanciák nélkül rendkívül veszélyes lenne Ukrajnára nézve.

Ha nem történik érdemi előrelépés, az Egyesült Államok kész kihátrálni, ami drámai fordulatot jelentene.

Trump békét, Brüsszel háborút akar

Míg Donald Trump a beiktatása óta a háború lezárásán dolgozik, addig a brüsszeli háborúpárti elit a konfliktus elhúzódásában érdekelt. Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője nemrég dicsekedett el azzal, az Európai Unió tagállamai már Ukrajna lőszerigényének több mint felét biztosítják.

Miközben a brüsszeli elit Ukrajnát támogatja fegyverekkel és pénzzel, igyekszik az Európai Unió országait is felkészíteni a háborúra. Az Európai Bizottság néhány hete iránymutatásokat tett közzé, amelyekkel segíteni kívánja az uniós országok felkészítését a háztartások 72 órás önellátására annak érdekében, hogy egyebek mellett elegendő vízzel, élelemmel, gyógyszerrel rendelkezzenek ahhoz, hogy külső segítség nélkül képesek legyenek átvészelni egy esetleges válság első néhány napját. 

Emellett a fegyverkezés is gőzerővel folyik. Több európai országban vezették be vagy gondolkodnak a sorkatonaság bevezetésén, és hihetetlen összegeket költenek a fegyvergyártásra. Az úgynevezett Hajlandók Koalíciója pedig csapatok küldését tervezi Ukrajnába. Miközben Ukrajna több száz milliárd dollárnyi támogatást kapott Joe Bidentől és az Európai Uniótól, az ország minden szegletében jelenlévő korrupció miatt Zelenszkij nem tudja, hogy hová tűnt a pénz legalább fele. Eközben a háborúban álló Ukrajna gyorsított európai uniós csatlakozása is napirenden van, amit Ursula von der Leyen be is jelentett.

Az Egyesült Államok új adminisztrációja szemmel láthatóan megunta a brüsszeli és kijevi elit háborúval takarózó, de valójában saját hatalmukat és gazdasági érdekeiket védő játszmáit. A korábban feltétel nélkülinek tűnő támogatás most világosan feltételekhez kötött: béke, átláthatóság és valódi reformok nélkül nincs további együttműködés. A jelek szerint Washington nem kíván tovább asszisztálni egy olyan „partnerséghez”, ahol az amerikai tőke csak háborús romokon, tisztázatlan elszámolások formájában, ukrán oligarchák zsebében végzi.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.