Vasárnap az orosz hadsereg két Iszkander típusú ballisztikus rakétát lőtt ki Szumira, Ukrajna egyik északi nagyvárosára. A csapás következtében legalább 34 ember meghalt, 117-en megsérültek.

(Fotó: AFP/ Ukrán Sürgősségi Szolgálat)
A támadás után háromnapos gyászt hirdettek Szumiban, valamint napirendre került a felelősség kérdése is. Zelenszkij felszólította az Egyesült Államokat és Európát, hogy adjanak határozott választ az orosz támadásra, emellett Donald Trumpot is felszólította, hogy látogasson el Ukrajnába, és személyesen is győződjön meg a háború pusztításairól.
Az orosz támadás célpontja egy katonai díjátadó ünnepség volt, amelyet civil lakóövezetben szerveztek meg, mely akár felvetheti az ukrán felsővezetés felelősségét is. Egyes vélemények szerint Volodimir Zelenszkij arra számított, hogy a civil áldozatok fokozzák a nyomást Trumpra az amerikai közvélemény és a kongresszus részéről.
Azt gondolom, hogy nem a fokozódó háborús nyomás akaszthatja meg a felek közötti tárgyalásokat hanem egyelőre az orosz időhúzás
– mondta el lapunknak Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő.

– Nyilvánvalóan az a taktikájuk, ami a saját céljaikat tekintve azt gondolom, hogy racionális taktika, hogy minél több győzelmet arassanak és minél nagyobb területeket foglaljanak el, amíg egy esetleges tűzszünet kialakul, folytatta a szakértő.
Miután az orosz fél áll nyerésre a hadszíntéren céljuk lehet, hogy ezt minél jobban kihasználják. Ez egy logikus katonai gondolkodás, és ezt látjuk pontosan megvalósulni
– tette hozzá.
A támadás után Volodimir Zelenszkij is reagált, és az érzelmi zsarolás eszközét használva ismét követelőzni kezdett: a nemzetközi közösség szigorú fellépését sürgette.
A nemzetközi sajtóban többen azt hangsúlyozták, hogy Kijev érzelmi húrokat pengetve provokálja Washingtont, és azt is sokan furcsállják, hogy Zelenszkij épp a hétvégi orosz rakétatámadás előtt adott interjút a CBS-nek, amelyben Trumpnak üzenve úgy fogalmazott:
Mielőtt döntéseket hozna vagy tárgyalásokat kezdene, nézze meg az embereket, a civileket, a katonákat, a kórházakat, templomokat és gyerekeket, amelyek és akik megsemmisültek.
Ez egy tipikus érzelmi propaganda amit Zelenszkij részéről látunk. Lehet vele néhány jó pontot szerezni, de Donald Trump nyilván emiatt nem fog elmenni Ukrajnába
– mutatott rá Gyarmati István.
A szakértő szerint ennek stratégiai okai vannak, Trump természetesen mindkét féllel találkozni kíván, de erre valószínűleg nem Kijevben vagy Moszkvában fog sor kerülni.

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump is megszólalt a szumi támadás után: „Szerintem borzalmas volt. Úgy hallottam, hogy hibát követtek el. De az egész háború egy szörnyű dolog.”
Oroszország civilek elleni támadása elítélendő, de ismét hangsúlyoznám, hogy a támadások fokozódása katonailag logikus lépés lehet. Belátható időn belül ugyanis mindenképpen tárgyalni kell a tűzszünetről, de ehhez Moszkva a lehető legjobb feltételeket szeretné kialakítani
– mutatott rá a szakértő, aki arról is beszélt, hogy Ukrajna jelenleg nem támad civil célpontokat.
Ennek az lehet az oka, hogy Kijevnek kevesebb precíziós rakétája van, és azokat katonai célpontok ellen vetik be, de volt már példa ennek az ellenkezőjére is
– összegezte Gyarmati István.