Íme a terv, így sarcolja meg hazánkat Brüsszel

Az Európai Bizottság új költségvetési terve drákói feltételekhez kötné a támogatásokat. Brüsszel terve szerint hazánk rengeteg forrástól esne el.

2025. 07. 11. 18:33
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb támadás érkezik Brüsszelből a szuverenitásukat védő országok ellen. Az Európai Bizottság jövő héten mutatja be a 2028–2034-es uniós költségvetési tervét, amelyben szigorúbb feltételekhez kötnék az uniós pénzek folyósítását a tagállamok számára, különösen azokban az esetekben, ahol a bizottság szerint „demokratikus visszalépés” történt. 

Brüsszel politikai fegyverként használja a költségvetést
Brüsszel politikai fegyverként használja a költségvetést
Fotó: AFP

Brüsszel politikai fegyverként használja a költségvetést

A tervezet szerint a jogállamisági feltételek kiterjesztése minden uniós forrásra vonatkozna, nem csak kiválasztott programokra. A bizottság célja, hogy „ne legyen lehetőség a források átcsoportosítására a szigorúbb feltételek kijátszása érdekében”. Ez magyarra fordítva azt jelenti, hogy ha brüsszel úgy ítéli meg, hogy egy kormány politikailag nem megfelelően viselkedik, akkor bármit megvonhat, legyen az fejlesztési forrás, oktatási program vagy kutatási támogatás. A javaslat különösen erősen sújtaná Magyarországot, amely már most is 18 milliárd eurónyi forrástól van elzárva a jogállamisági viták miatt. Bár a kormány hónapok óta igyekszik tárgyalásos úton visszaszerezni az elvont pénzeket, Brüsszel újabb feltételeket szab.

Brüsszel meg akarja buktatni a magyar kormányt

A Politico értesülése szerint a bizottság „Orbán Viktor belföldi gyengülését kihasználva” nyomná át az új szabályozást. Egy uniós diplomata szerint Brüsszel azzal számol, hogy a 2026-os választások után Orbán Viktor miniszterelnök már nem lesz hivatalban, és helyét a „Brüsszel-barát” Magyar Péter veheti át, aki hajlandó lenne végrehajtani a megkövetelt „reformokat”. A bizottság bizakodó. Szerintük egy Magyar Péter vezette kormány állítólag „rögtön helyreállítaná a kapcsolatokat Brüsszellel”, így már most úgy számolnak, hogy az új szabályokat Orbán Viktor nélkül fogják elfogadtatni a tagállamokkal 2027-re.

Civil szervezeteknek adnák a pénzt a kormány megkerülésével

A „smart conditionality”, vagyis az „okos feltételrendszer” bevezetésével a bizottság azt tervezi, hogy megkerüli a nemzeti kormányokat, és közvetlenül juttatná el a forrásokat civil szervezetekhez, egyetemekhez vagy NGO-khoz, függetlenül attól, hogy az adott tagállami kormány együttműködik-e. A Renew Europe frakció vezetője, Valérie Hayer így fogalmazott: 

Világos feltételeket szabunk: nincs EU-pénz az autokratáknak, de továbbra is támogatjuk a civil társadalmat. Ursula von der Leyen már elhatározásra jutott. Most rajta a sor, hogy betartsa az ígéretét.

A rendszer kritikusai szerint ez az ösztönzők megszűnéséhez vezet. Ha a kormány nem jut forráshoz, de az NGO-k igen, akkor az unió így gyakorlatilag egy párhuzamos államot finanszíroz. Szlovákia, amely szintén célkeresztbe került, osztja a magyar álláspontot. Pozsony szerint az új rendszerrel Brüsszel nem pénzügyi ellenőrzést gyakorol, hanem politikai fegyverré silányítja az uniós költségvetést.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.