A közfelháborodás nyomán az elnök szerdai beszédében engedményt tett: ígéretet tett egy új törvényre, amely garantálná a korrupcióellenes szervezetek függetlenségét. Egyelőre azonban nem világos, mit jelent ez pontosan, és a bejelentés nem csillapította a tiltakozásokat.
A NABU és SAP 2015-ben jött létre nemzetközi nyomásra, hogy hatékonyan vegyék fel a harcot a magas szintű korrupcióval szemben. A most elfogadott 12414-es törvény azonban megvonja tőlük a függetlenséget, és a főügyész alá rendeli őket, gyakorlatilag kiiktatva azokat a garanciákat, amelyek eddig megóvták a politikai befolyástól.
Mi áll Zelenszkij lépésének hátterében?
Zelenszkij szerint az intézkedés célja, hogy megvédjék az intézményeket az orosz befolyástól. Ugyanakkor sem ő, sem befolyásos kabinetfőnöke, Andrij Jermak nem tisztázta, hogyan is valósult volna meg ez a befolyás.
Az ellenzék és a civil társadalom nem így látja. Lesia Vaszilenko, a Holosz párt képviselője „súlyos hibának” nevezte a döntést. Elismerte ugyanakkor, hogy az ország nehéz időket él, és nem engedhet meg magának egy belső forradalmat. A NABU vezetője szerint a döntés egyenértékű a korrupcióellenes rendszer felszámolásával, és felhívta a figyelmet arra, hogy a törvény mellett szavazók közül többen is érintettek lehetnek folyamatban lévő nyomozásokban.
Az EU és a G7-országok nagykövetei nyilvánosan is komoly aggodalmukat fejezték ki. Ursula von der Leyen is választ követel Zelenszkijtől, míg a bővítési biztos szerint ez a lépés hátráltatja Ukrajna uniós csatlakozását. Az ukrán elnök eddig elkerülte a nyilvános bírálatokat, de ez az eset már túl nyilvánvaló volt.