Zelenszkijnek semmi sem szent: fontos emberrel számolt le

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aláírta azt a rendeletet, amely megvonja az ukrán állampolgárságot Onufrij metropolitától, az Ukrán Ortodox Egyház (UOC) vezetőjétől – közölte szerdán az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU).

2025. 07. 08. 15:10
Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen Fotó: ANP via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök rendelettel vonta meg állampolgárságát az Ukrán Ortodox Egyház (UOC) vezetőjétől. Az SBU közleménye szerint a nyomozás megállapította, hogy Onufrij – polgári nevén Oreszt Berezovszkij – 2002-ben „szándékosan szerezte meg az orosz állampolgárságot”, anélkül hogy erről tájékoztatta volna az ukrán hatóságokat. Akkoriban ez törvényellenes volt, mivel Ukrajna egészen a 2024 júniusában elfogadott enyhítő szabályozásig nem engedélyezte a kettős állampolgárságot – írja a Novaya Gazeta.

Zelenszkij újabb számára kényelmetlen embert távolított el tisztségéből (Fotó: DRAGAN TATIC / APA-PictureDesk)
Zelenszkij újabb számára kényelmetlen embert távolított el tisztségéből (Fotó: DRAGAN TATIC / APA-PictureDesk)

Az SBU szerint Onufrij emellett „szándékosan ellenezte” az Ukrán Ortodox Egyház kanonikus függetlenségét, és továbbra is kapcsolatot ápol az orosz ortodox egyházzal, valamint annak vezetőjével, Kirill pátriárkával, aki az Ukrajna elleni orosz invázió kitörése óta nyíltan támogatja a háborút.

Az Ukrán Ortodox Egyház szóvivője a vádakat visszautasította, és az SBU közleményére reagálva azt mondta: Onufrij „soha nem fordult más ország kormányzati szerveihez állampolgárságért”.

Korábban, 2023 áprilisában az Ukrainska Pravda oknyomozó cikke feltárta, hogy Onufrij 1998 és 2003 között több alkalommal szerzett orosz személyi okmányokat, köztük útleveleket. Onufrij akkor nem tagadta, hogy korábban volt orosz állampolgársága, de azt mondta: ezt „de facto” a Szovjetunió összeomlása után szerezte meg, és később – Moszkva és Kijev viszonyának romlásával – lemondott róla.

Nyilvánosan kifejeztem ellenzésemet Oroszország Ukrajna elleni háborújával szemben, és elítéltem az orosz agressziót. Magamat kizárólag Ukrajna állampolgárának tartom

– nyilatkozta 2023-ban.

Bár az Ukrán Ortodox Egyház 2022 májusában hivatalosan bejelentette „teljes autonómiáját és függetlenségét” a moszkvai patriarchátustól, kanonikus értelemben továbbra sem önálló egyház, így Moszkva fennhatósága alatt áll és az orosz ortodox egyház részének számít.

Ez megkülönbözteti az Ukrajnai Ortodox Egyháztól (OCU), amely 2018-ban jött létre teljesen független egyházként, és igyekszik minden tekintetben elhatárolódni az orosz ortodox egyháztól. Az OCU híveinek száma folyamatosan nő: egyre több korábbi UOC-plébánia csatlakozik hozzá. 2024 elején Ukrajnában a vallási közösségek 29 százaléka tartozott az UOC-hoz, míg 22 százaléka az OCU fennhatósága alá.

A Magyar Nemzet arról is beszámolt, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban aláírta a Moszkva által kánoniként elismert Ukrán Ortodox Egyház betiltását lehetővé tevő törvényt. 

Borítókép: Zelenszkij és Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.