Két kötetben jelentette meg Csoóri Sándor naplóit az Erdélyi Szalon – IAT Kiadó. Ezek közül az első az Éji nap – nappali hold. 1955–1989. Naplójegyzetek, töredékek címet viseli (a második az 1990–2011 közötti időszakot öleli fel), és nagyon erős mondatok szerepelnek benne: „Én jó voltam példának a barátaim körében: láthatták, hogy van egy ember, aki magyar, aki még nem adta meg magát a sorsnak, aki, ha kell, politizál, ha kell, a tollat forgatja, udvarolni is kivételes helyzeteket teremtve udvarol; akiben a paraszt természetesen érintkezik a filozófussal.” Vagy: „A románok 1956 után ismét megnyugodhattak. Hiszen a magyarok ellenforradalmárok. Ez kapóra jött nekik. Ki is használták. Rengeteg embert lecsukattak. Főleg magyarokat. Minden, körülöttünk élő ország élén nemzeti kormány állt, csak a miénk nem volt az.”
Erős és sokáig kísértő mondatok ezek, a naplójegyzetek ugyanis meglehetősen szerkesztettek, bár vannak valóban töredékes ötletek is közöttük, de a bejegyzések túlnyomó többsége nagyon komoly gondolkodót sejtet. Igen, a komoly és a gondolkodó itt a kulcsszavak: egy nemzetéért aggódó, napi csatározásokban örömét egyre kevésbé lelő, magánéletében is viharos kapcsolatokat megélő ember feljegyzései ezek; és sehol nincs bennük humor, könnyedség, feloldozás, viszont annál több keserűség, csalódás és düh, amely rendre átfordul filozofikus ténymegállapításokba.
Csoóri Sándor jelentőségét és életművét mindannyian ismerjük, de naplója tovább árnyalhatja a képet – azontúl, hogy részben és halványan valamiféle nosztalgiát is érezhetünk azok után az idők után, amikor egy „Tiszatáj-botránynak” országos kulturális súlya volt és lehetett, vagy amikor a mai kulturálisan megosztott szféra tagjai még együtt tudtak tanácskozni a karaktergyilkossági kísérletek és a jól látható repedések ellenére is. A Csoóri által megtett út és a megtett út állomásait komoly gondolatokba rögzítő bejegyzések egy igen nehéz életet mutatnak, amelyben az írónak folyton szembesítenie kellett magát azzal, hogy amit éppen tesz, az helyes-e, és milyen szempontokból helyes… vagy helytelen.