A tökéletes szelfi és az elképesztő zongora-előadás

„Ó, igen, és ami azt a tökéletes szelfit, matekdoga-eredményt vagy elképesztő zongora-előadást illeti: aki azt mondja, nem gyakorolt, igenis, hazudik.”

Nagy Koppány Zsolt
2019. 07. 03. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jellemzően amerikai származású önbizalomnövelő könyvek mindig gyanakvással töltenek el, többnyire valami turpisság lappang a háttérben (egészen konkrétan a szerző meg akar gazdagodni a legyél magabiztos és gazdagodj meg típusú könyvek megírása és eladása következményeként), de ami még ennél is nagyobb baj, az nem más, mint hogy ezek a könyvek többnyire kidolgoznak egy saját beszédmódot, egy meglehetősen komplex rendszert, aminek aztán – a jó példával való elöl járás értelmében – legelőször nekik kell megfelelniük, és minden józan ésszel is felfogható következtetést bele kell tördelniük ebbe a kitalált, torz rendszerbe és nyelvbe. Így hát nem csoda, hogy a már a címében és csicsás borítójában (meg a rengeteg felkiáltójelben, amelyektől valósággal hemzseg a koperta) erőteljes könyvet enyhe kétkedéssel vettem kézbe.

Igen ám, de ez a könyv egyből két könyv, a szerző ugyanis írt hozzá egy „gyakorlatokat” tartalmazó kötetet is jópofa feladatokkal, úgy, hogy a feladatos könyv struktúrájában is az eredeti kötetet követi, továbbá a szerző angol, újságíró és asztalitenisz-bajnok. Szerényen saját magából indul ki, és az én ízlésemnek még mindig kissé harsányan, de kétségkívül meggyőzően hirdeti egy (két) könyvön keresztül, hogy senki nem születik zseninek, mindenki a kemény munka, a rendszeres edzés (test- és agyedzés) után jut el oda, hogy sikeres legyen.

Ezt a gondolatot többször is fejtegeti, de soha nem zavaró, mert mindig másképp és mindig szellemesen mondja el: „Ó, igen, és ami azt a tökéletes szelfit, matekdoga-eredményt vagy elképesztő zongora-előadást illeti: aki azt mondja, nem gyakorolt, igenis, hazudik.” És aztán másképp: „Úgyhogy, ha valami új dologba szeretnénk kezdeni vagy valamit nagyon jól megtanulnánk, akkor az extra erőfeszítést igényel.” És végül harmadikféleképpen: „Miért gondoljuk azt, hogy mindenki, az élsportolóktól kezdve a popsztárokig olyasmire képes, amiről mi még csak nem is álmodozhatunk? A válasz nagyon egyszerű: amikor a teljesítményüket szemléljük, csupán a nagyon hosszú és küzdelmes munka eredményét látjuk.”

Igen, tudom én is, hogy ezek evidenciák: de nekünk evidenciák, felnőtteknek, akik rengeteg keserű tapasztalatot követően megtanultuk, hogy a kemény munka sajnos soha, de soha nem spórolható meg, és zsenik nincsenek, vagyis vannak, de nem annak születnek, hanem azzá lesznek, épp a kitartó, a kudarcokat, az irigykedési indíttatást és az ezer másik akadályt semmibe véve, leküzdve, vagyis inkább a helyén kezelve…, na de a gyermekeink, a könyvek által megcélzott korosztály ezt még nem tudja, és ha csupán néhány elfecsérelt évet (vagy akár csak hónapot – amely alatt az alany önmagát sajnálja, nem alkalmazza a könyvben vázolt „fejlődő gondolkodásmódot”, nem bízik magában és eleve arra készül, hogy veszíteni fog) megspórolunk nekik ezzel a könyvvel, akkor már megérte. Megérte nemcsak az „elméleti” részt végigolvasni, hanem megoldani, végigcsinálni a gyakorlatokat is, mert ez a könyv nem üresbe lövöldöz és nem (vagy csak keveset) kamuzik.

Matthew Syed: Szuper vagy! Turbózd fel az önbizalmad, és elérhetsz (szinte) bármit! (elmélet), illetve ugyanő: Szuper vagy! Próbáld ki! (gyakorlatok). Fordította: Kertész Edina. Manó Könyvek, Budapest, 2019.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.