Életének 84. évében elhunyt Csukás István Kossuth-díjas és kétszeres József Attila-díjas költő, író, a Nemzet Művésze. A hírt az Újszínház tette közzé tegnap a Facebook-oldalán. „Csukás István nevére mindenkinek felcsillant a szeme, legyen az gyermek vagy felnőtt: egyformán magával ragadott mindenkit a varázslatos mesevilág, amelyet ő szőtt körénk. Nehéz felfogni, hogy nincs már közöttünk. Magára hagyta mesefiguráit, akik történetein számos generáció nőtt fel. Szerencsések vagyunk, akik ismerhettük, dolgozhattunk vele itt az Újszínházban. Csukás István mindig mosolygott, mindenkihez volt egy kedves szava és sohasem fogyott ki az ő semmihez sem fogható történeteiből. Örömmel figyelte A Nagy Ho-ho-ho-horgász télen-nyáron című meséjéből születendő előadást. Fantasztikus élmény volt vele dolgozni” – olvashatjuk az ország mesemondójától búcsúzó társulat közleményében.
Csukás István 1936. április 2-án született Kisújszálláson egy nehéz sorsú kovácsmester nagyobbik fiaként. Gyerekkorában hegedűművésznek készült, mégis a bölcsészkarra jelentkezett, majd a jogi egyetemre, de 1956 után nem fejezte be a tanulmányait. Tizenhét éves korában már költő akart lenni, a Hungária kávéház lett a törzshelye. „Merészen beültem a Hungária mély vizébe, a nagyok asztalához, s még merészebben mutogattam a verseimet. Ideális, fiatal költőnek való állapot volt. Kívánom a maiaknak is, de ma már ilyen nem létezik” – írta A város meghódítása című tárcájában.
1968 és 1971 között dramaturg volt a Magyar Televíziónál, majd egy akkor indított gyerekhíradó, a Hétmérföldes kamera országjáró munkatársa lett. 1978-tól a Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó főszerkesztője, majd az Új Idő és a Kölyök Magazin szerkesztőbizottságának tagja volt. 1993-tól a Piros Pont főszerkesztőjeként dolgozott. Kormos István biztatására kezdett gyerekeknek írni, a verseskötetei mellett a hatvanas évektől rendszeresen jelentek meg gyermekregényei, mesekönyvei, verses meséi.
Olyan halhatatlan mesefigurákat teremtett, mint Mirr-Murr, Pom Pom, Gombóc Artúr vagy Süsü. Ők rajz- és bábfilmeken elevenedtek meg, több ifjúsági regényéből pedig sikeres tévéfilm készült. Például a Keménykalap és krumpliorr 1975-ben a hollywoodi X. televíziós fesztiválon elnyerte a fesztivál nagydíját és Az Év legjobb gyermekfilmje címet is. Hogyan lettem gyerekfilmíró? című tárcájában évekkel később Csukás ezt írta erről: „Ehhez nincs mit hozzátennem, az olyan volt akkor is, mint egy álom. Olyan ma is. Az író szerényen lehajtja a fejét s csak befelé somolyog boldogan, hogy megérte, hogy lám-lám, nem volt hiába a sok papír fölött töltött magányos óra! Majd felocsúdva a boldogságból új történeten töri a fejét, nini, már csillog a szeme, már eszébe jutott egy fura macskanév vagy egy újabb elátkozott fagylaltos…” Már a kezdetekkor elhatározta, hogy gyerekeknek csak derűs dolgokat ír: „Mert annyi életörömöt kell a gyermekbe gyömöszölni, hogy kibírja a felnőttkort!” – mondta egy interjúban.
Számos szakmai díjat követően „magas színvonalú költészetéért, közvetlen szavú, ember- és természetszeretetre nevelő műveiért és a kortárs gyermekirodalom megújításáért” 1999-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. 2011-ben Budapest díszpolgára lett és Prima Primissima díjat kapott. 2015-ben a Magyar Írószövetség örökös tagja lett, Összegyűjtött versek címmel jelent meg versválogatása. Ugyanabban az évben a fiatal nemzedékek színpadi mítoszainak megteremtéséért Szép Ernő-különdíjat, 2016-ban a Magyar Érdemrend középkeresztje (polgári tagozata) kitüntetést kapott. 2016-ban, 80. születésnapja alkalmából Kisújszálláson felavatták Pom Pom szobrát.
2016-ban Magyar Örökség díjjal, 2017-ben a Nemzet Művésze címmel tüntették ki. 2019-ben A Süsü, a sárkány című meséje alapján készült bábfilmsorozat hőseiről alkalmi bélyegblokkot bocsátott ki a Magyar Posta, amely Weisenburger István grafikusművész tervei alapján, hatvanezer példányban készült.
Csukás Istvánt az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a közmédia saját halottjának tekinti. A Kossuth rádióban egész héten az ő meséi lesznek hallhatók a 19.20-as mesesávban. (Bonczidai Éva)