Közzétették a hangfelvételpiac tavalyi eredményeit

A Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége közzétette a magyar hangfelvételpiac fizikai és digitális értékesítésének 2019. évre vonatkozó statisztikáit. Ezzel párhuzamosan a zeneipar nemzetközi szervezete, az IFPI – amelynek hazai képviselője a MAHASZ – nyilvánosságra hozta éves jelentését a tavalyi év eredményeivel.

Magyar Nemzet
2020. 05. 14. 14:05
null
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte összesen évi 20,2 milliárd dollár a hangfelvételpiac összbevétele, ami 8,2%-os növekedést mutat.

– Míg a most közzétett számok a zenei üzlet tavalyi eredményeit jelzik, a COVID-19 járvány elképzelhetetlen kihívások elé állított minket – mondta Frances Moore, az IFPI vezetője, aki a zenei közösség összefogása kapcsán hozzátette: Kritikus és mindmáig folyamatban levő kiemelt cél, hogy a tagjaink által képviselt hangfelvétel-kiadók világszerte a művészek, zenészek és a szakmában dolgozók munkáját támogassák, megvédjék.

Több streaming, kevesebb lemez

A Global Music Report 2019 legfontosabb nemzetközi megállapításai szerint 22,9%-kal nőtt a streaming bevétel. A jelenleg 11,4 milliárd dolláros összeg a teljes hangfelvétel-ipari bevétel több mint felét (56,1%-a) teszi ki. A streaming árbevétel növekedése több, mint ellensúlyozza a fizikai bevétel 5,3%-os csökkenését. Tavaly év végén 341 millió fizető streaming felhasználó volt. A fizetős streaming bevétel a teljes hangfelvételipar bevételének 42%-át teszi ki.

Európa, a világ második legnagyobb régiójának hangfelvételpiaca 7,2%-kal nőtt az elmúlt évben, miután 2018-ban szinte stagnált. Az Egyesült Királyság 7,2%, Németország 5,1%, Olaszország 8,2%, Spanyolország pedig 16,3% növekedést könyvelt el.

A magyar piac követi a világpiacot

A MAHASZ adatai alapján a magyarországi hangfelvételpiac teljes értékesítése (fizikai + digitális) mintegy 4,4 Mrd Ft. A 2000-ben bekövetkezett csúcs óta a folyamatos csökkenés 2013-ig tartott, amikor megfordult a trend, és azóta a növekedés folyamatos, már az összérték elérte a 2008-as szintet, ám az még meg sem közelíti a két évtizeddel korábbi csúcsot.

Az előző évhez képest a fizikai forgalom 4,96%-kal csökkent 2019-ben, 1.035.325 darab fizikai hanghordozó fogyott. Az éves nagykereskedelmi érték azonban 1,53%-kal, 1,45 milliárd Ft-ra nőtt. A digitális értékesítésen belül a letöltések összértéke 15,95%-kal csökkent, a streaming összértéke 41,02%-kal nőtt, így összességében 37,64%-kal nőtt a digitális forgalom.

A fizikai hanghordozók 2019-es értékesítésének legnagyobb részét a hazai kiadványok adják.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.