A Stonehenge ősi köveit ellepte a 4500 fős tömeg, káprázatos dolgot láttak + videó
A tegnapi nap folyamán ezrek ünnepelték a téli napfordulót a délnyugat-angliai Stonehenge ősi köveinél.
Louis Armstrong budapesti fellépése egyszer már kútba esett, ugyanis a pártállami hivatalnokok 1962-ben tettek egy hamvába holt kísérletet hazánkba csábítására. Ez volt az első év, amikor a dzsesszisták már a gyakorlatban, a koncertszervezés terén is zöld jelzést kaptak a kádári hatalomtól: többéves nagy sajtópolémia, majd az első 1961-es, a stílust elfogadó újságcikkek után 1962. május 24–27-én már az első szocialista dzsessz-seregszemlét is megrendezték Karlovy Vary-ban, ahol Magyarországot a Garay Trió képviselte, majd 1962. október 25-én hivatalosan is megnyithatta kapuit a Budapesti Ifjúsági Jazz Klub, közismert nevén a Dália. De ez még nem volt elegendő, hogy Satchmót megnyerjük az ügynek 1962-ben, ahogy a korabeli minisztériumi revizori jelentés megállapította, anyagi akadályai voltak a vágyak beteljesülésének, ami nem csoda, hiszen a könnyűzenei intézmények a kötött devizagazdálkodás súlya alatt görnyedve igen nehezen tudtak vonzó ajánlatot tenni valódi világsztároknak, akik így aztán hulladékidejükben látogattak – ha éppen volt hozzá kedvük – a vasfüggönytől keletre.
Loius Armstrong sem aprózta el: a Brüsszelből érkező repülőgépe háromnegyed órás késéssel landolt a koncert napján Budapesten, és már este fél nyolc is elmúlt, amikor begördült ezüstszínű autója az őt kísérő All Stars együttessel és Jewel Brown énekesnővel (akit egyébként Duke Ellington is hívott a csapatába, és Armstronggal együtt filmvásznon is szerepelt) a Népstadionhoz. A korabeli politikai napilapok is közzétették pár soros hirdetéseikben, hogy nyolc helyett fél kilenckor kezdődik a koncert, de még így sem maradt egészen egy órája arra, hogy színpadra lépjen, a városból meg semmit sem látott a repülőtérről a stadionhoz vezető úton kívül. Az ilyenkor szinte kötelező kis késéssel, háromnegyed kilenc után néhány perccel kezdte meg a koncertjét, miután egy futószőnyegen keresztül matrózblúzos lányok sorfalától övezve feljutott a pálya közepén felállított színpadra, és Takács Marika tévébemondónővel váltott néhány udvarias mondatot angolul. Armstrong úgy esett be a saját koncertjére, hogy ki sem fújhatta magát, szemben a trombitájával, amit nagyon lelkesen fújt. Ekkor már, 65 évesen, a trombita megszólaltatásához elengedhetetlenül szükséges arcizmainak egy része veszített feszességéből, így némileg kényszerűségből, de annál sikeresebben állt át fokozatosan az éneklésre, miközben természetesen a trombitát soha nem hanyagolta el teljesen. Jó pár dzsessz-sztenderdet is eljátszott a sok fiatal és kevésbé ifjú jelenlévőnek, akik szinte minden egyes megnyilvánulását nagy ovációval fogadták. Nem csoda, hiszen slágereit, annak ellenére, hogy jó ideig nemigen játszotta a rádió és a televízió – ez utóbbi a koncert miatt viszont műsort adott róla –, a Rákóczi út 80. alatt lévő Czeglédi lemezboltból átmásolt felvételekről már jól ismerte a nagyérdemű. Komár László – aki egyik nagy példaképének tekintette Satchmót – egyenesen úgy emlékszik, hogy a házibulikban rongyosra hallgatták az Armstrong-dalokat is.
A közönség pedig a szinte hihetetlennek tűnő pillanatokban elragadtatásában a Népstadionban sikított, fütyült és tapsolt, teljesen azonosult Armstrong széles skálán mozgó trombitájával, aki még azt a lazaságot is megengedhette magának, hogy időnként ne csak egy nótára, hanem egy cigarettára is rágyújtson. Zenéje maga volt a reveláció, megérintette a lelkeket, és ki-ki ízlése és élethelyzete alapján hallotta ki a maga számára fontos hangokat, dallamokat. Az mindenesetre világosan látszott, hogy örömöt és bánatot egyaránt ki tudott fejezni zenéjével és énekével, így a korabeli kommunista publicisták is meglátták a lehetőséget kritikáik írásakor abban, hogy az elesettek felemelőjeként és védelmezőjeként mutassák be a virtuóz és egyéni hangzású dzsesszmuzsikust. Armstrong egyébként az öltözőjében előzékenyen állta az újságírók keresztkérdéseit a koncert és az autogramosztás után, kiderült, hogy a ghánai stadionhoz hasonlította a magyart, és az is, hogy Budapestről Skandináviába megy, hogy majd a turnéját Párizsban fejezze be. Még arra is kiterjedt a figyelme, hogy a Beatlesről nyilatkozzon egy kedveset, diplomatikusan csak annyit mondva, hogy a feleségének tetszik a zenéjük.
A fesztiválhangulatot némiképp beárnyékolta, hogy a közlekedés gyakorlatilag mind a koncert előtt, mind utána lebénult, az autósok odafelé hosszú, tömött sorokban álltak a dugóban, a villamosok percekig moccanni sem tudtak a Thököly úton, és már-már az a veszély fenyegetett, hogy el sem tud kezdődni időben a hangverseny a közönség késése miatt. Óriási balhé kerekedett a koncert után is, mert az eleredő esőben alig tudott megbirkózni a feladattal a tömegközlekedés, tumultuózus, szinte ökölharcig menő jelenetek játszódtak le egy-egy busz megállóba való érkezésekor. Mind a Fővárosi Autóbuszüzem, mind a Fővárosi Villamosvasút csődöt mondott, az ORI pedig tíz nappal a rendezvény előtt mindössze egy levélben tájékoztatta az érintett cégeket, hogy világsztárkoncertje lesz, óriási tömeg várható. De ahogy a kommunista viszonyok között lenni szokott, nem is hederítettek a vállalatok arra, hogy komfortosabban érezzék magukat a potenciális ügyfeleik, hiszen nekik abból semmilyen hasznuk nem származott. Ahogy a taxisoknak sem, akik a Keleti pályaudvarnál lévő benzinkútnál feltűnően sokan álltak éjfél körül, de ahelyett, hogy lecsaptak volna a nagy keresletre, inkább beálltak a garázsukba. Tehették, hiszen nekik sem lett volna attól több a fizetésük, ha elkezdik az embereket furikázni. A Magyar Nemzet érdeklődésére a buszvállalat pedig méltatlankodva jegyezte meg: tőlük ne várják el, hogy késő este szállítsák haza az embereket, mert alkalmazottaik nem szeretnek éjszakázni, hiszen családos emberek. Pimasz módon – de ami még ennél is súlyosabb: mély meggyőződéssel – azt is hozzátették, hogy túl későn volt a koncert, azt kellett volna a buszsofőrök igényeihez igazítani. A lap érdeklődésére szemrebbenés nélkül közölték: 58 autóbusszal mindössze 3500 embert tudtak elszállítani a 80 ezerből.
A tegnapi nap folyamán ezrek ünnepelték a téli napfordulót a délnyugat-angliai Stonehenge ősi köveinél.
Meghalt Kalmár Márton szobrászművész, Szeged kiemelkedő alakja, akinek köztéri szobrai és művészeti munkássága meghatározó nyomot hagyott az alföldi városok kulturális életében.
Az M1 Ma reggel című műsorában hullt le a lepel a tavalyi magyar Oscar-nevezett film országos tévépremierjének időpontjáról.
A zenekar december 28-án ad koncertet a MáraiKultban.
Baleset miatt áll az M5-ös
Félelem uralkodik Magdeburgban – exkluzívan nyilatkozott egy helyi magyar nő a lapunknak
Curtist nem akárkivel kapta le az ágyban a menyasszonya
A Tisza Párt elnöke szerint nem az illegális migráció az oka a Németországban történt terrorcselekménynek + videó
A tudósok feltárták a pontos dátumot, amikor a Föld népessége tömeges kihalás elé néz
Radnai Márk nyílt levele Magyar Péternek – A végén
Óriási tüntetés a magdeburgi támadás miatt Németországban + videó
Pénzbüntetést és megrovást kapott a DVTK sportigazgatója a szórakozóhelyi eset után
Napi humor: a dubaji csokihoz hasonlították Magyar Pétert
Irán sötétségbe borul
Oroszország hatalmas támadást indított
Szoboszlai összekulcsolt kezekkel aggódik a barátja miatt a szörnyű sérülés után + videó
A tegnapi nap folyamán ezrek ünnepelték a téli napfordulót a délnyugat-angliai Stonehenge ősi köveinél.
Meghalt Kalmár Márton szobrászművész, Szeged kiemelkedő alakja, akinek köztéri szobrai és művészeti munkássága meghatározó nyomot hagyott az alföldi városok kulturális életében.
Az M1 Ma reggel című műsorában hullt le a lepel a tavalyi magyar Oscar-nevezett film országos tévépremierjének időpontjáról.
A zenekar december 28-án ad koncertet a MáraiKultban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.