Ahogyan arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, a monostor- és államalapító ünnepén a Pannonhalmi Főapátság idén is megnyitotta kapuit az érdeklődők előtt. Kara Ákos, a térség országgyűlési képviselője beszédében a több mint ezeréves magyar államiság és a több mint ezeréves magyar kereszténység fontos üzenetét emelte ki.

Fotó: pannonhalmifoapatsag.hu
– Együtt ünneplünk a Kárpát-medence és a világ sok-sok pontján élő valamennyi magyar emberrel, magyar családdal. Sok-sok közösségi ünnep zajlik a mai napon, még a jelenkor nehezebb körülményei között is, de Szent István öröksége, hite, gondolatai összetartanak, összekötnek minket – fogalmazott Kara Ákos.
– Szent István döntéseivel, intézkedéseivel szilárd alapokra helyezte a magyar államot. Azt vallotta, azt üzente, de nemcsak az akkori kor magyarságának, hanem a jövőnek, tehát nekünk is: ha megtartjuk a hitet, a hit is megtart minket – emlékeztetett a képviselő.
A Nemzeti Hitvallás is ezt fogalmazza meg: „Büszkék vagyunk arra, hogy Szent István királyunk ezer évvel ezelőtt szilárd alapokra helyezte a magyar államot, és hazánkat a keresztény Európa részévé tette.”
Szent István intelmei meghatározók számunkra. Szent István király intelmei Imre herceghez fontos gondolat a jelenkor vezetőinek is.
„Ha a királyi koronát meg akarod becsülni, legelőször azt hagyom meg, tanácsolom, illetve javaslom és sugallom, kedves fiam, hogy a katolikus és apostoli hitet akkora buzgalommal és éberséggel őrizd, hogy minden Istentől rendelt alattvalódnak példát mutass, s valamennyi egyházi személy méltán nevezzen igaz keresztény hitvallású férfinak; enélkül bizony, tudd meg, sem kereszténynek, sem az egyház fiának nem mondanak… ha a hit pajzsát tartod, rajtad az üdvösség sisakja is. Mert e lelki fegyverekben szabályszerűen harcolhatsz láthatatlan és látható ellenségeid ellen.”
A világ sokat változott és változik, de vannak örök értékek, amelyekhez ragaszkodnunk kell. Ennek a jegyében építjük, működtetjük az államot, Szent István hagyományát folytatjuk. Barankovics István ezt a hagyományt így fogalmazta meg: „Szent István már nem a másokon való uralommal, nem terjeszkedésben keresi a szabadság élményét és biztosítékát, hanem a függetlenségben, amely azt az igényt zárja magába, hogy a magunk urai legyünk. S ugyanakkor elveti az elszigetelődés politikáját. Ő szakítja fel a magyarság előtt Európa tágabb horizontját. Keresi és megtalálja a módját, hogy a nemzetek és államok akkori egységes családjába beillessze a magyarságnak független államát. Nem elszigetelt, hanem maga ura, független magyar nemzetállam – ez a Szent István-i politikai alkotás.”