Széchenyi-évet hirdetett a Széchenyi család

Széchenyi Tímea, a Gróf Széchenyi Család Alapítvány elnöke a 2021-es esztendő első napján hivatalosan is meghirdette a Széchenyi-évet. A Széchenyi család tagjai azt szeretnék, ha az általuk kezdeményezett kulturális programsorozathoz minél többen csatlakoznának, ugyanis szeptember 21-én ünnepeljük a legnagyobb magyar születésének 230. évfordulóját.

2021. 01. 04. 15:00
Fotó: Nők Lapja (Jágity Fanni).
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gróf sárvár-felsővidéki Széchenyi István 1791. szeptember 21-én született Bécsben. Mint ismert, az ő nevéhez fűződik többek között a Nemzeti Kaszinó, a Magyar Tudományos Akadémia, az Óbudai Hajógyár megalapítása, a Lánchíd megalkotása, a vasútfejlesztés, a balatoni gőzhajózás megteremtése, a Tisza-vidék árvízmentesítése. A kezdeményezésére nyílt meg 1837-ben Pest-Buda első magyar nyelvű színháza, mely 1840-től a Nemzeti Színház nevet viselte. Egyik legnagyobb politikai ellenfele, Kossuth Lajos méltán nevezte a legnagyobb magyarnak. Eszméi, hatása és politikai tevékenysége által a modern Magyarország egyik megteremtője volt – olvasható a Széchenyi család lapunkhoz eljuttatott közleményében. Mint írják, Széchenyi István gondolatai talán ma is legalább annyira aktuálisak, mint a reformkorban.

Széchenyi Tímea szerint a szocializmus évtizedei a magyar önépítésben súlyos szellemi hanyatlásokat okoztak, s a rendszerváltozás utáni acsarkodások nagyobbrészt ezeknek a megtorpanásoknak a következményei. A közleményben úgy fogalmaz: „Ha a magyar ember a magyart a magyarban nem tiszteli, akkor semmit sem tisztel igazán, s megbecsülést sem érdemel. A Széchenyi-év meghirdetésével a Széchenyi család arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a Kárpát-medencében soha nem volt még akkora szükség a szellemi összefogásra, mint most! Össze kell fognunk gyermekeink szép jövőjéért, és azért is, hogy a lélekben lerakódott megbántódásokat az egymást elfogadó gesztusokkal orvosoljuk!”

Fazekas István és Széchenyi Tímea
Fotó: Gróf Széchenyi Család Alapítvány

A Széchenyi-év számos kulturális eseménye közül kiemelkedik a Gróf Széchenyi Család Alapítvány és a Stádium Társadalmi és Kulturális Hírlap közös programja: idén immár harmadik alkalommal indítják útjára a Kárpát-medencei ifjúságot mozgósító Stádium-díjat, és megszervezik az ahhoz kapcsolódó Széchenyi-tábort. Augusztusban ismét megrendezik a Magyar Történelmi Családok Emléknapját, melynek egyik kiemelt témája a Hortobágyra internált magyar arisztokraták sorsának felidézése lesz. A közleményből továbbá kiderül, hogy a Nemzeti Múzeum közreműködésével több alkalommal tartanak Széchenyi-meetinget, ahol a kisebbségi sorsban élő magyar családok helyzetének aktuális problémái kerülnek a középpontba. A Gróf Széchenyi Család Alapítvány és az Óbudai Egyetem évek óta közösen tartja fenn a Széchenyi Szabad Akadémiát, melynek konferenciái ez idáig főként a magyar tudományos életre koncentráltak. Az idén nemzetközi tudományos szimpóziumokat rendeznek, elsősorban hazánk és az Európai Unió gazdasági kapcsolatainak bemutatásáról. Fazekas István Jókai-díjas drámaíró, a Széchenyi István Történelmi Vándorszínház igazgatója a tájékoztató szerint elmondta: április elejétől tervezik az Árva Bethlen Kata, a Pilátus éjszakája, az Ámokfutó idők, a Ceaușescu utolsó napjai, a Zrínyi Ilona és A pillanat érkezése című történelmi drámák, valamint Deák Mór és Dinnyés József közös zenei estjének folyamatos utaztatását.

A Széchenyi-év programsorozata ünnepélyesen január 15-én kezdődik el, amikor Mónus József többszörös világrekorder hagyományőrző íjász a Lánchíd pilléréről a Széchenyi-íjjal kilövi a magyar összefogás erejét jelképező nyílvesszőt.

A Széchenyi család tagjai azt szeretnék, ha az általuk szervezett kulturális programokhoz minél több civil szervezet és magánszemély csatlakozna. A Gróf Széchenyi Család Alapítvány ebben az évben is kiosztja majd az Év Széchenyi Vállalkozása Díjat és a Széchenyi Örökség-okmányt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.