Új Kurtág-lemez jelenik meg a szerző 95. születésnapjára

Február 19-én ünnepli 95. születésnapját Kurtág György kétszeres Kossuth-díjas, világhírű magyar zeneszerző, zongoraművész és kamarazene-tanár. Ebből az alkalomból a BMC Records kiadja az egyik első fő művének tekinthető, Bornemisza Péter mondásai című alkotását.

MTI
2021. 01. 23. 18:00
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A darab Tony Arnold szopránénekes és Csalog Gábor zongoraművész tolmácsolásában hallható. A születésnaphoz koncertsorozat is kapcsolódik február 18. és 20. között, ezeken a szerző művei a Budapest Music Centerből, a Zeneakadémiáról és a Müpából csendülnek fel – közölte a BMC az MTI-vel.

Kurtág György 1963 januárja és 1968 augusztusa között, több mint öt éven keresztül komponálta pályája első főművét, amelyet Kroó György a második világháború utáni magyar zene legnagyobb alkotásának nevezett. 7. opusza a magyar reformáció egyik kulcsalakjának, Bornemisza Péternek (1535–1584) állít emléket. Balassi Bálint tanítómestere, aki amellett, hogy a lutheri tanok magyarországi terjesztésében jeleskedett, a XVI. századi magyar szépirodalmi nyelv egyik megteremtője volt, Szophoklész Élektrájából készült prózai átdolgozása a legelső, európai rangú magyar nyelvű dráma.

A zeneszerző kezdetben a Magyar Élektrából szeretett volna operát írni, ám ez a feladat meghaladta erejét, így Bornemisza prédikációs köteteit vette kézhez, amelyek részleteiből maga állította össze a mű szövegét.

„A kompozícióban felismerhető a saját magunkkal való szembenézés bátorsága. Már a próbafolyamat is heroikus volt, ahogy Tony Arnold, aki egyedüli énekesként bizonyult alkalmasnak a mű előadására, az ördögi nehézségű darabbal megküzdött” – szerepel a közleményben. Mindez Kurtág György jelenlétében zajlott Budapesten, aki a megalkuvás nélküli zenélés, a teljes egzisztencia odaadásának igényét támasztotta az előadókkal szemben.

A mű, amelyet 2019-ben a Reformáció 500 című emlékkoncerten mutattak be a Zeneakadémián, majd az azt követő napon a BMC stúdiójában rögzítettek, kimagasló előadásban született újjá.

Az énekes Tony Arnold nevéhez több száz, feltörekvő és már elismert zeneszerző művének ősbemutatója fűződik. Hangja egyedien ötvözi a virtuozitást és az őszinte közlésvágyat, ami magas szintű technikával, valamint kiváló vezetői készséggel párosul. Dolgozott együtt a világ legjobb zeneszerzőivel és hangszeres előadóival, több mint ötven albumot magába foglaló diszkográfiája a kortárs vokális zenei repertoár széles szegmensét fedi le. Legfontosabb lemezei közé tartozik Kurtág György monumentális Kafka-töredékeinek 2009-es felvétele, amely a Bornemisza Péter mondásai közvetlen előzményének tekinthető.

Csalog Gábor zongoraművész a kortárs magyar zene egyik legautentikusabb előadója. 1980 óta dolgozik együtt Kurtág Györggyel, több premier is fűződik nevéhez. Koncertjei, zeneakadémiai tanítása, saját műveinek bemutatása mellett Kurtág György kamarazene-kurzusainak is sok éve asszisztense. Jól ismert különleges műsor-összeállításairól, amelyek a klasszikus és az új zenéket rendhagyó módon kapcsolják össze. Koncertezett csaknem minden európai országban és az Egyesült Államokban, partnere volt Heinz Holliger, Pinchas Steinberg, Pekka Kuusisto és Nicolas Altstaedt is. 2003-ban Liszt-díjjal tüntették ki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.