– Egy bronzból készült csigán az állatnál jóval kisebb férfi térdepel. Mit csinál ott?
Last Christmas magyarul? – ismerős dallamok Gájer Bálint ünnepi lemezén
A klasszikus amerikai karácsonyi hangulatról az énekes tíztagú együttese gondoskodik.
– Egy bronzból készült csigán az állatnál jóval kisebb férfi térdepel. Mit csinál ott?
– Azt figyeli, hogy merre haladnak, illetve hogy észrevették-e, hogy ő ott húzta meg magát. A szobor címe a Ráérős potyautas, de használhatjuk a régi latin mondást is: Festina lente – lassan siess, ami anakronizmus. De így van ideje a léleknek kivárni az eljövendőt.
– Ezzel most a művészetét is összefoglalta?
– Talán igen. A művészetem a megélt élményeim és az életem. Harmincnyolc évesen kezdtem el alkotni, aminek azért örülök, mert akkor került bennem szintézisbe az érzés, a gondolat és a tapasztalat. Tréfából készítettem el az első kis szobromat, egy két és fél centiméteres apró széket. A baráti társaságunkban fogadást kötöttem, hogy én bizony akár három percig is tudok a fejemen egy széket egyensúlyozni. Elővettem a zsebemből, feltettem a homlokomra, és megnyertem a fogadást.
– Hogyan készülnek a szobrai?
– A tanult szakmám fogtechnikus. Csak harmadszorra vettek föl az iskolába, addig az anyaggyártáson dolgoztam. Letettem a mestervizsgát, ami ebben a szakmában a legmagasabb szint. A szobrokhoz a fogászati koronákhoz és hidakhoz használt fogtechnikai fémet használom. A szobrot először viaszból készítem el, aztán beágyazom egy maltersűrűségű anyagba. Kemencébe teszem, hogy a viasz kiolvadjon belőle, majd az üregen át belejuttatom a fémet. Ha kihűl, kalapáccsal leverem róla a maltersűrűségű anyagot, így az öntőforma megsemmisül. Nem is tudok két egyforma szobrot készíteni.
– Miért márványlapon vannak a szobrok?
– Ahhoz is érzelmi kapcsolat fűz. A márvány az őskorok lenyomata. Nagypapámnak Siklóson a Tenkes hegyen, a Csukma-dűlőben volt szőleje, ahol a hegyen találtak márványt. Az ottani feldolgozóüzemben a letört és megrepedt márványok megvásárolhatók. Hazahozom őket Érdre, és ha jön egy érzés, egy gondolat, amit bármi kiválthat, akkor sétálgatok köztük, és keresem a hozzájuk passzoló márványt. Aztán kezelem a felületét, fényessé, simává polírozom.
– A kéttenyérnyi márványon egy férfi látható. Miért hajol meg?
– Ez a Megbékélés című szobrom, amely az ember belső vívódásáról szól. A férfi a vélt vagy valós ellensége előtt hajol meg. Szemben vele egy szélmalomlapát látható. Egy magyartanárnő megdicsért, hogy milyen szépen ábrázolom Don Quijote megbékélését a szélmalmokkal, egy templomban a tiszteletes asszonynak pedig az tetszett, ahogy a hívő lélek a kereszt előtt meghajol. Ki mint él, úgy ítél. Szívesen viszem el a szobraimat egynapos, ahogy én hívom, villámkiállításokra, például óvodákba, ahol a kisgyerekek a figurákban egészen mást fedeznek fel. Tetszik nekik, mert csillognak és icipicik. Jártam általános iskolákban, gimnáziumokban, egyetemeken, templomokban, öregek otthonában. Szeretem, amikor az emberek elmesélik, hogy mi jut eszükbe az alkotásaimról.
– Mikor állította ki őket először?
– A szó lelki értelmében olyan szemérmesen kezeltem a szobrokat, hogy hat évig csak alkottam, és kizárólag azoknak mutattam meg őket, akik eljöttek hozzám. Böbi, az ikertestvérem azt kérte születésnapi ajándéknak, hogy hadd vigye el őket a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által kiírt pályázatra. Mondtam, ha elviszed, befizeted a nevezési díjat, és visszahozod, akkor legyen. Elvitte, befizette, és nem hozta vissza őket. A háromévenként megrendezett A művészetek szerelmesei elnevezésű kiállításon 2003-ban egyéni alkotói díjat kaptam, a következőn, 2006-ban pedig a szobrászati kategória fődíját. Ez óriási elismerés számomra. 2007-ben Rómában volt szerencsém kiállítani, egy évvel később pedig Párizsban. Bizsergető érzés volt, hogy míg én a világ legnagyobb múzeumaiban jártam, addig a párizsiak és a turisták a galériában az én szobraimat nézték meg. Örök élmény.
– Az Érdi Hungarikum Értéktár 2014-ben minősítette érdikummá Ilka Gábor alkotásait, tavaly pedig a magyar kultúra napján kapott elismerést a várostól. Ön kiknek készített díjakat?
– A Magyarországon először megrendezett Moziünnepen Antal Nimród Kontroll című filmjét díjjal jutalmazták. Engem kértek fel a megalkotására, ami nagyon meglepett. A rendező addig reklámfilmeket és videóklipeket készített, ez volt az első mozifilmje. A szobor – egy gólyalábbal közlekedő ember – címe: Nagy lépés. Az ifjúsági Virágkötő Európa-kupára is én készíthettem el a fődíjat, egy virág szirmai közül kiemelkedő angyalt.
– Hogyan kerültek a szobrai a Budapesti Tanítóképző Főiskolán a Vizuális fakultáció tananyagába?
– Bálványos Huba Munkácsy Mihály-díjas grafikusművész, egyetemi tanár, akit a mentoromnak nevezhetek, az egyik előadás-sorozatára művészeket hívott meg, köztük engem is. Életem egyik nagy ajándéka, hogy a főiskolán mesélhettem a szobraimról a diákoknak és válaszolhattam a kérdéseikre. Később dolgozatot írtak belőle…
– Könnyen megválik a műveitől?
– Nem! Nagyon nehezen. A barátoknak és a családtagoknak ajándékba adom, és néhány magántulajdonba került. Az Illúzió című szobrom egy pici pad. A baloldalon egy női napernyő, a jobb oldalon egy férfisétapálca és egy aktatáska látható. A múlt századot idézi, amikor még „lassabban siettek” az emberek. A teremtett világ a pad, ahol megjelent a férfi és a nő, akik keresik egymást. Az élet értelme, hogy az ember megtalálja a párját. Ezt a szobrot Szigeti Eszter énekesnő az édesapjától karácsonyra kapta meg, amelyről később egy dalt is írt. A pici műveim beszélő, mesélő szobrok. Az alkotás magányos tevékenység. Akkor van esélyem elkészíteni őket, ha megszólításban van részem. Mielőtt nekilátok egy szobornak, kérem a Jóisten segítségét, és miután elkészült, megköszönöm neki. A kiállításmegnyitókon minden és mindenki egy helyen van: az alkotó, az alkotás és a szemlélő.
A klasszikus amerikai karácsonyi hangulatról az énekes tíztagú együttese gondoskodik.
Már lehet jelentkezni a Zene Háza 2025-ös utazó zenepedagógiai programjára.
Jövő héten Trillion-lemezbemutató az Akváriumban.
A Poétikon e heti adásának vendége Kertész Dávid író, publicista volt, akivel az emberi faj fennmaradásának esélyeiről, titokzatos lényekről, abortuszról és A keresztúri vámpír című könyvéről beszélgetett Viola Szandra.
Meggyilkolt turisták: leszúrtak egy francia férfit
A Hegyvidéken bevezetik a kommunizmust
Mi legyen az ebéd hétvégén? Ezek az ízek tuti bearanyozzák a vasárnapod
Ennyi volt: nincs több intézménylátogatás Magyar Péter számára
Szabó Zsófi párja karjaiban zokogott
Váratlan szövetségest kaptunk a visszatartott pénzek ügyében
Orosz csapatok elfoglalták Novodmitrovkát: drámai felvételek
Vasárnapi sportműsor: Ukrajna ellen főpróbáznak női kéziseink
„Jelenség, karakter” – így vélekedik önmagáról Magyar Péter, na de hogy vélekedik róla az utca embere? + videó
Átok ül Sallain a Galatában: csak rajta múlt, hogy nincs meg az első gólja
Véget vetett a kormány Magyar Péter legújabb ámokfutásának
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját
A klasszikus amerikai karácsonyi hangulatról az énekes tíztagú együttese gondoskodik.
Már lehet jelentkezni a Zene Háza 2025-ös utazó zenepedagógiai programjára.
Jövő héten Trillion-lemezbemutató az Akváriumban.
A Poétikon e heti adásának vendége Kertész Dávid író, publicista volt, akivel az emberi faj fennmaradásának esélyeiről, titokzatos lényekről, abortuszról és A keresztúri vámpír című könyvéről beszélgetett Viola Szandra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.