A magyar költészet napján zárult a Vörösmarty-emlékév

Véget ért a Vörösmarty-emlékév, amelyet a 220 éve született költő tiszteletére szervezett a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola. Az emlékév zárónapjának gazdag eseménysorozatát ma követhették az érdeklődők az online térben. A zárórendezvényen kívül, amelyen neves művészek és a Vörösmarty-versünnep díjazottjai is szerepeltek, a Vörösmarty Versmaraton és Mi dolgod a világon? címmel Tallián Mariann és Lázár Balázs színművészek Vörösmarty-versszínháza is látható volt.

Magyar Nemzet
2021. 04. 11. 19:30
A Csongor és Tünde különdíjakat március 5-én adták át Fotó: Vörösmarty Emlékház
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vírushelyzet ellenére sikeres emlékév zárult, amelyet a Vörösmarty Mihály Emlékházzal együttműködésben szervezett a Népfőiskola. A rendezvénysorozat központi helyszíne Kápolnásnyék, a költő szeretett szülőfaluja volt, ahová élete végén újra visszatért.

Az emlékév keretében teljesen újjászületett a Vörösmarty-emlékház, amelyben modern és rendkívül színvonalas kiállítást hozott létre a Petőfi Irodalmi Múzeum. Átadták a Csajághy Laura Szabadtéri Színpadot, az emlékház parkjában, ahol az első előadás Vörösmarty Csongor és Tündéje volt. Ugyanitt felavatták a költő feleségének tiszteletére készült mellszobrot, Pető Hunor képzőművész alkotását.

Az emlékév során elkészült Elek Imre szobrászművész a költőt ábrázoló egész alakos szobra, amely Vörösmarty egykori – ugyancsak újjászületett – borospincéjénél, Velencén kap helyet. A pincét Vörösmarty Mihály és öccse, János vásárolták édesanyjuknak az 1820-as évek vége felé. A hagyomány szerint a pincében megfordult Jókai Mór, Deák Ferenc, Bajza József, Eötvös József, Fáy András is.

A főszervező emlékérme-sorozatot is kibocsátott a nagy költő tiszteletére, amelyeket Pogány Gábor Benő Munkácsy-díjas szobrászművész tervezett. Mindhárom érem hátlapján a kápolnásnyéki Halász-kastély, míg az első érem előlapján a költő portréja, a másodikon a megújult emlékház, a harmadikon pedig a velencei Bence-hegy oldalában álló Vörösmarty-pince látható.

Csongor és Tünde különdíjakat március 5-én adták át
Fotó: Vörösmarty Emlékház

Az emlékév számos, a fiatalabb korosztályt célzó kezdeményezést indított: Vörösmarty 220 címmel országos rajzpályázatot hirdettek. A vírushelyzet okozta nehézségek ellenére közel száz, szebbnél szebb pályamunka érkezett, amelyek rendkívüli kreativitásról és tehetségről tanúskodtak. A zsűrizésre novemberben a kápolnásnyéki Halász-kastélyban, az eredményhirdetésre pedig december 1-jén, a költő születésnapján, online térben került sor.

A rajzpályázatra közel száz, szebbnél szebb pályamunka érkezett (Rózsás Mercédesz Krisztina alkotása)
Fotó: Vörösmarty Emlékház

A másik jelentős, a fiatalokat megszólító kezdeményezés a Vörösmarty-versünnep volt, amely a Magyar Versmondók Egyesülete szakmai támogatásával valósult meg. A pandémia okozta helyzet miatt a pályázók csak videón küldhették el a felvételt a szabadon választott Vörösmarty-versről, a decemberi határidőig mégis közel kétszáz pályázat érkezett a Kárpát-medencéből. A döntőre március 5-én online formában került sor. Ekkor adták át a zsűri által alapított és odaítélt Csongor és Tünde különdíjakat is. A zsűrinek ismét igen nehéz feladata volt: a fiatalok nagyon komolyan vették a felkészülést, megható és felemelő pillanatokat élhetett át a hallgatóság.

Végül, annak érdekében, hogy minél többeket vonjanak be az emlékév és Vörösmarty ünneplésébe, a szervezők online versmaratont hirdettek. A bátor jelentkezőknek nem volt más dolguk, mint hogy rögzítsék kedvenc Vörösmarty-versüket, és az elkészült videót eljuttassák a szervezőknek. Az összefűzött versmondások felvétele szintén mától elérhető.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.