– Nemrég az a megtiszteltetés érte a római magyar közönséget, hogy megnézhette a Szent Ignác útja című filmet. Miért Rómában volt a filmprodukció első nemzetközi állomása?

Így fest Brad Pitt Forma–1-es pilótaként
Íme az F1 előzetese.
– Nemrég az a megtiszteltetés érte a római magyar közönséget, hogy megnézhette a Szent Ignác útja című filmet. Miért Rómában volt a filmprodukció első nemzetközi állomása?
– Már 2018-ban, amikor elkezdtünk dogozni társ-forgatókönyvírómmal, Balázs Zsuzsával, arról álmodtunk, hogy a Szent Ignác megtérésének 500. évfordulója alkalmából rendezett ünnepi év kezdetén Rómában mutatjuk be filmünket. Ott, ahol a rendalapító szent életének utolsó évtizedeiben élt és alkotott. A premier előtti bemutatóval teljesült álmunk. Megtisztelő volt, hogy a római magyar közönség nagy szeretettel és figyelemmel fogadta filmünket. Boldogok voltunk, hogy többek között Magyarország szentszéki nagykövete, Habsburg-Lotharingiai Eduárd, valamint a Pápai Magyar Intézet rektora, Németh Norbert és különböző szerzetesrendek magas rangú képviselői előtt mutathattuk be filmünket.
– Szent Ignác több szálon fűződik az Örök Városhoz. Milyen érzés volt a film leforgatását követően személyesen is felkeresni a szent életének legfontosabb állomásait?
– Mélyen megérintett. Nemcsak azért, mert a filmmel kapcsolatban az elmúlt három évet vele töltöttük. Én már diákkoromban megismerkedhettem Szent Ignác lelkiségével és műveivel. A Zarándok című visszaemlékezéseiben nemcsak a zarándokútról számol be, amin megtért és a filmünk helyszínét is adta, hanem római éveiről is olvashatunk a könyvben. Ott lehettem, abban a szobában, ahol tollba mondta a memoárját, és ugyanazt a Mária-szentképet is láthattam a rendházzal szomszédos Il Gesú-templomban, ami előtt misézett és imádkozott, amikor a rend alkotmányán dolgozott. Ugyanazokon a kockaköveken járhattam, amelyeken ő is és sok más szent évszázadokon keresztül.
– Miért tartotta fontosnak, hogy életutakat kereső lelki megmozdulásokról készítsen filmet? Mennyire jelentett kihívást a spirituális szféra képernyőre vitele?
– A lélekutak évtizedek óta foglalkoztatnak. Erről szól legtöbb regényem és filmem. Közel húsz évvel ezelőtt megjártam az El Caminót. Ebből a lelki élményemből táplálkozik az útról készített regényem és filmem. 2018-ban a Camino Ignacianón ismét kerestem a benső csendet. Erről szól az El Camino – Húsz év múlva, Szent Ignác útja című regényem. Ez az új filmem forgatókönyvének az alapja. Megjeleníteni a láthatatlant, a belső fejlődést, az új emberré válás folyamatát mindig vonzott. Talán a Szent Ignác útja című filmemben sikerült leginkább bemutatnom az életváltoztatás lehetőségét és szépségét.
– A világjárvány sokak számára a befelé fordulást, a belső útkeresés kezdetét jelentette. Nekik is inspirációt adhat a produkció?
– A pandémia alatt elszigetelve töltött kényszerű hónapok lehetőséget adtak, hogy megálljunk és leltárt készítsünk lelkünkben. Sokakban felmerülhetett a vágy egy kiteljesedettebb életre. A film egy új élet reményéről szól, arról, amire világszerte, különösen most a járvány után sokan vágynak.
– Egy mondatban összefoglalva mi lehet Szent Ignác üzenete a mai ember számára?
– Szent Ignác története azt üzeni, hogy a legmélyebb válságból is van kiút.
– Hogyan fogadta a római magyar közösség a produkciót?
– A filmet több mint százszor láttam a vágószobában és a hangutómunkálatok alatt. Közönség előtt azonban először mutattuk be. Meghatott az a figyelem és érdeklődés, amivel a filmet fogadták. Habsburg Eduárd nagykövet úr elmondta: büszke Magyarországra, hogy a jubileumi évre lehetővé tette a film elkészítését, amely az egyetlen, erre az eseményre forgatott egész estés mű világszerte. A Pápai Magyar Intézet rektora a lényegre tapintott rá, amikor azt mondta, hogy „a zarándokút nagyon nehéz téma, amikor azt valaki filmvászonra viszi. Ez az út, amit a filmen láthatunk, sokkal inkább egy belső utazás, mint egy teljesítménytúra vagy természetjárás –, egy olyan belső utazás, amikor valaki megérkezik Istenhez.” Remélem, hogy világszerte nagyon sok nézőben tudatosul majd a film üzenete.
– A magyarországi premier szeptemberben, az Ars Sacra fesztiválon lesz. Ez egybeesik a 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus előestéjével. Van valami összefüggés a két esemény között?
– „Minden forrásom belőled fakad” (Zsolt 87,7), ez az Eucharisztikus Kongresszus mottója. A filmben a zarándokok eljutnak a felismerésig, hogy belülről, Istentől kell merítenünk. A megbillent életet csak ő tudja egyensúlyba helyezni. A Szent Ignác útja bemutatójára nem találhattunk volna jobb ünnepi alkalmat.
Íme az F1 előzetese.
Az MTA alapításának kétszáz éves jubileuma kapcsán hirdette meg a Tudomány éve a színházban programot.
Újabb gitáros tűnt fel a debreceni bandában.
Az Ülő fiúk című alkotást a pécsi Janus Pannonius Múzeum Modern Magyar Képtára adta kölcsön.
Orbán Viktor lerántotta a leplet a baloldal legújabb tervéről – videó
Történelmi siker Szaúd-Arábiában, Cristiano Ronaldo kikerült a csapatból
„Ezért játszott annyit idén Dominik” – Szoboszlai miatt vonták kérdőre a Liverpool edzőjét
Csúfosan lebukott az Európai Unió: ezt a magyarellenességet nehéz lesz megmagyarázni
„Nem ugyanazt a meccset néztük” - a Nemzet Sportolója szólt be a Fradi edzőjének
Zelenszkij várja Törökországba Donald Trumpot
Meglepő támogató lépett föl a Fidesz-kormány mögött
Botrány az olasz sztárklubnál, megvétózták Szoboszlai átigazolását
Szanyi Tibor robbantott, lerántotta a leplet Gyurcsány lemondásáról
Az fájhat igazán Bognár Györgynek, amit Robbie Keane mondott
Világbajnok alkotmánybíróságok
Döbbenetes balhé Marozsán meccsén: a szervezők tehetnek róla?
Íme az F1 előzetese.
Az MTA alapításának kétszáz éves jubileuma kapcsán hirdette meg a Tudomány éve a színházban programot.
Újabb gitáros tűnt fel a debreceni bandában.
Az Ülő fiúk című alkotást a pécsi Janus Pannonius Múzeum Modern Magyar Képtára adta kölcsön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.