– Milyen szándékkal alakult meg 15 évvel ezelőtt a Cimbaliband zenekar?

A cigányságnak mindenhol meg kell küzdenie az előítéletekkel
Húsz zenekar lép fel a ma kezdődő II. Budapest GipsyFesten.
– Milyen szándékkal alakult meg 15 évvel ezelőtt a Cimbaliband zenekar?
– Akkoriban a Magyar Állami Népi Együttes zenekarának tagja voltam, de közben mindig törekedtem arra, hogy a cimbalmot felvirágoztassam, hogy reneszánszát élje a hangszer. Nagy példaképem Balogh Kálmán cimbalomművész, akitől rengeteget tanultam. Neki volt először népzenei szólólemeze cimbalmosként, amitől teljesen elvarázsolódtam. Tele voltam ötletekkel, ráadásul a népzenei szcénából már sokakkal volt szerencsém autentikus magyar népzenét muzsikálni. Készítettem két szólólemezt, melyeken közreműködött Pál István Szalonna és bandája. Szerettem volna megvalósítani a bennem fortyogó ötleteket, így Wertetics Szlobodán harmonikás barátommal megalapítottuk a Cimbalibandet, s azóta is ezt a zenekart tartom saját projektemnek.
– A megjelenések alapján rendkívül boldog és összetartó csapat képét keltik. Valóban így van?
– Mint minden zenekarban, nálunk is voltak hullámvölgyek, sok mindenen keresztülment a banda. A zenészszakma kihívásai miatt voltak egészséges átalakulások, tagcserék. Nem könnyű egyszerre működtetni a családi életet a rengeteg fárasztó utazással, a vándorló életformával. Mindig mindenen átlendülünk, és boldog vagyok, hogy működünk minden nehézség ellenére.
– A népzenei ihlet mellett saját dalokat is hallhat a közönség. Hogyan lehet összeegyeztetni a kettőt?
– Mindig tisztában vagyok azzal, hogy mit játszom, nem fogom összekeverni a műfajokat. Amikor népzenét kell, akkor azt, de ha saját dalokról van szó – amiket 2013 és 2014 között kezdtem el írni –, akkor ahhoz alkalmazkodom. Külön kell tudni választani a kettőt, és elfogadni, hogy mindig lesz olyan, akinek nem tetszik valamelyik produkcióm. Eleinte jobban foglalkoztattak a negatív kritikák, azóta már lazábban kezelem.
– Hogyan fogadták a rajongók a népzenétől való eltérést? Elérték a várt sikert?
– Egy bizonytalan kísérletnek indult az elején, de aztán hamar kiderült, hogy működik, és imádja a közönség. A zenekar hatására rengeteg gyerek elkezdett cimbalmon tanulni, nagy örömömre már egyre többen megismerik a hangszert. Ez az eredmény magáért beszél.
– Mivel foglalkozik akkor, ha nem zenél?
– Édesanyám óvónő és zenepedagógus, ezért a pedagógusvénám tőle ered. Jelenleg három helyen tanítok: Turán, Gödöllőn és Jászfényszarun, de ezek mellett még számos magántanítvánnyal is foglalkozom. Csaknem negyven tanítványom van összesen, közülük húsz cimbalmos, a többi brácsás, bőgős és hegedűsök. Áprilisban a 10. Rácz Aladár cimbalmosversenyen hét cimbalmosom ért el helyezést, amire nagyon büszke vagyok!
– Jelenleg min dolgozik az együttes?
– Több különböző projekt zajlik egyszerre a Cimbaliband életében. A koronavírus-járvány idején azt tekintettem fő feladatomnak, hogy a zenekar magját összetartsam. Két olyan műsorunk is van, ahol az öt alapzenekari taggal dolgozunk. Az egyik egy válogatáslemez a közönség legkedvesebb dalaiból, a legújabb pedig most készül, és a Szabadon címet viseli majd. Úgy épül fel, hogy az öt nagy néprajzi tájegység mindegyikéről megszólal három-három dallam. Ebben az lesz az újdonság, hogy csak népzenei alapokkal dolgoztunk, nem általam megírt dalokkal. Az a cél, hogy maradjon meg egy burok, amiben nem sérül a népzene, de közben legyen egy modern fejlődés is benne, mint például a Balkánon, ahol a mindennapok része a folklór. Nem titok, hogy a balkáni zene hatása itt is megjelenik majd a már említett, a Fonó gondozásában ősszel megjelenő, Szabadon című albumunkon.
– Milyen előadókat említene, akik színesítik a Cimbaliband zenei palettáját? Van más formáció is, amivel a cimbalmot népszerűsíti?
– Együtt dolgozunk Danics Dóra énekesnővel, aki az X-Faktor című televíziós tehetségkutató műsor negyedik évadának győztese volt. Az Iram című Fonogram-díjas lemezünkön közreműködik, és számos koncertünket színesíti tehetségével. Kiemelném a Gypsy Fusion produkciót is, melyben nagybőgősünk, Tóth Gergő felesége, Horváth Alexandra énekel. Továbbá van egy cimbalomduóm Lisztes Jenővel, Cimbalom Brothers néven.
– Ha üzennie kellene a társadalomnak egy mondatban, mi lenne az?
– Legyen minél több olyan ember, aki nem zárkózik el, hanem nyitott a népzenére!
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=oI-mwqqDcAk[/embed]
Húsz zenekar lép fel a ma kezdődő II. Budapest GipsyFesten.
A Val Kilmer és Marlon Brando egoharcából született Dr. Moreau szigete forgatása egyébként is el volt átkozva.
Sam Mendes grandiózus vállalkozásba vágta a fejszéjét: négy Beatles-filmet is készít egyszerre.
A színész és Tom Cruise közeli barátok voltak.
Újabb jegesmedvével bővült a nyíregyházi állatkert
A legrejtélyesebb élőlény: nem növény, nem gomba de nem is állat
Most érkezett: újszülöttet találtak egy magyar kórház inkubátorában
Hatályba lépett a NAV rendelete: véget ér Magyarországon egy korszak – jön a búcsú a papír alapú nyugtáktól
„A helyzet nagyon szomorú” - Michael Schumacher már nem tud beszélni, megszólalt a barát
Feljelentették Hadházy Ákosékat gyülekezési joggal való visszaélés gyanúja miatt
Trump történelmi bejelentést tett: 25 százalékos vámot vetett ki minden külföldön gyártott autóra
Megyeri úti rémálom a felkészülés során – Magyar Kupa-reakciók
A Liverpool bosszút állt a brutális szabálytalanságért
Tragikomédia a bíróságon, már a tanúnak is kellemetlen volt, amiket eskü alatt hazudozott össze
Bognár György sem hitt a szemének, meghökkentő gól a Paks és a Kisvárda meccsén + videó
Kiderült, milyen sok normális, felelősen gondolkodó ember él a fővárosban
Húsz zenekar lép fel a ma kezdődő II. Budapest GipsyFesten.
A Val Kilmer és Marlon Brando egoharcából született Dr. Moreau szigete forgatása egyébként is el volt átkozva.
Sam Mendes grandiózus vállalkozásba vágta a fejszéjét: négy Beatles-filmet is készít egyszerre.
A színész és Tom Cruise közeli barátok voltak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.