– Az Alba Regia Feszt története 1967-ig nyúlik vissza, ám 2014 óta színesíti minden évben a város zenei életét. Az évek során mi változott?

Magyarok a világ egyik legfontosabb gyerekkönyvvásárán
Bolognába utaznak a hazai gyerekirodalom remekei.
– Az Alba Regia Feszt története 1967-ig nyúlik vissza, ám 2014 óta színesíti minden évben a város zenei életét. Az évek során mi változott?
– Vörös Tamás főszervező társammal 2014-ben újraálmodtuk az Alba Regia Fesztet. Bár a rendezvény mindig is a dzsesszre fókuszált, szándékosan elhagytuk a dzsessz szót a fesztivál nevéből, mivel az emberekben az rögzült a dzsesszel kapcsolatban, hogy hallgathatatlan, érthetetlen, zavaros és hangos, holott ez egyáltalán nem így van. A dzsessz nagyon sokféle lehet, sokféle műfajt felölel, a közös metszetet pedig az improvizáció jelenti. A fesztiválra minden évben különféle stílusú, színvonalas zenekarokat, előadókat hívunk például a funk, a világzene, az etno, a dixieland és a dzsessz világából.
Így meg tudjuk mutatni a közönségnek, hogy egyáltalán nem kell félni a dzsessztől, mert nagyon is hallgatható, táncolható muzsika.
Emellett büszkék vagyunk arra, hogy van egy olyan város, mint Székesfehérvár, amely fontosnak tartja az igényes kultúrát és teljes mértékben támogatja a fesztivált.
– Miért idegenedett el közönségétől a dzsessz?
– Ennek oka jórészt a műfaj képviselőiben keresendő. Ha végigtekintjük a dzsessz több mint százéves történetét, akkor azt látjuk, hogy a negyvenes-ötvenes évekig a dzsessz tánczene volt, a kor diszkózenéje. Aztán jött a bebopkorszak, amikor az önmegvalósítás révén másfajta megközelítésben kezdtek játszani a zenekarok, s ez már nehezen volt befogadható a szélesebb közönség számára.
– Ebben az évben kiket hívtak meg az Alba Regia Fesztre?
– Örvendetes, hogy visszatérünk a felújított Bartók Béla térre, amit mi fogunk felavatni. Koncertezik többek között a régebbi típusú dzsesszt játszó Budapest Ragtime Band, akik a műfaj egyik legszínvonalasabb előadói idehaza és Európában.
Az etno és világzene képviselői közül érkezik Bársony Bálint és a Magyar Rhapsody Projekt, ők legújabb, Levédia című lemezüket hozzák el. Fellép továbbá amerikai, groove-os alapú zenéjével a Vörös Janka New X-Series, valamint a Jambalaya, akik igazi táncos bulizenét játszanak.
A Fehérvár Big Band pedig a szving korszakból hoz zenéket. Igyekszünk a zenetörténet minden korszakából egy kis ízelítőt adni a közönségnek.
– Úgy tudom, hogy a Kodolányi János Egyetem és a Hang-Szín-Tér Művészeti Szakközépiskola, Alapfokú Művészetoktatási Intézmény és Kollégium legtehetségesebb hallgatói utcazenélnek az egyes koncertek között. Milyen produkcióra számíthatunk tőlük?
– A koncertek közötti átállás alatt sem szerettük volna zene nélkül hagyni a közönséget, ezért harminc–negyvenöt perces koncerteket adnak a fiatalok, elsősorban gitár-ének duó felállásban.
– A Kodolányi János Egyetem más módon is támogatja a tehetségeket?
– Rendszeresen adunk lehetőséget a hallgatóinknak, hogy tapasztalatot szerezzenek. Nagy energiát fordítunk arra, hogy a magas színvonalú képzés mellett munkalehetőséget is kínáljunk a tanulmányok elvégzését követően. Főleg zeneiskolákkal vagyunk kapcsolatban, akik tanárokat keresnek, de évente többször szervezünk élvonalbeli zenekaroknak próbajátékot, illetve ha egy-egy zenekarba hangszerest keresnek, ajánljuk a tehetséges hallgatóinkat. Örömteli, hogy akik nálunk végeznek, azoknak körülbelül a nyolcvan százaléka a zenei pályán marad, ami magas aránynak számít.
– Visszatérve a fesztiválra, kiknek ajánlja a háromnapos eseményt?
– Tapasztalataink szerint főként a megyében élők látogatják a fesztivált, mert tudják, hogy jó a hangulat, jó zenéket hallgathatnak és finom borokat kóstolhatnak közben. A korábbi években, amikor Grammy-díjas előadók érkeztek, külföldről is sokan voltak kíváncsiak rájuk. A nyolc év során nemzetközi világsztárok is felléptek a fesztiválon, azonban tavaly és idén csak magyar fellépőket hívtunk a járványhelyzet miatt.
Szerencsére mindhárom napon telt házasak a koncertjeink. Az Alba Regia Feszt egy ingyenes családi rendezvény, amelyre minden korosztályt várunk.
Bolognába utaznak a hazai gyerekirodalom remekei.
Grigorij Szokolov Budapesten ad koncertet.
Magyar film még nem kapott fődíjat a fesztivál történetében.
Horváth Zsolt szerint a klasszikus zene nem rétegzene.
Óriási változás jön az időjárásban a jövő héten
Ukrán katonák megrendítő beszámolói láttak napvilágot
Három hét alatt elvitte a rák az orvosként dolgozó férfit: figyelmen kívül hagyta tüneteit, későn kért segítséget
Csőstül jön a baj az osztrákoknál: nem elég, hogy a gazdaság romokban, még Brüsszel is kipécézte őket
Egy 12 éves kisfiú nagy ötlete: megújult a bundáskenyér
Felfedezték a világ talán legnagyobb aranykészletét: akkora mennyiség, hogy nem is akarják elhinni
Feldarabolta főbérlőjét egy 77 éves nyugdíjas
24 éve nem volt olyan a magyar bajnokságban, mint ami most megtörténhet
Orbán Viktortól megkérdezték, hogy miért érzik úgy a fiatalok, hogy külföldön egyszerűbb boldogulni
Liverpoolban és Madridban sem értik, mi történt Alexander-Arnold ügyében
Durva választ küldött Irán Amerikának
Márki-Zay Péter lökheti a szakadékba Magyar Pétert
Bolognába utaznak a hazai gyerekirodalom remekei.
Grigorij Szokolov Budapesten ad koncertet.
Magyar film még nem kapott fődíjat a fesztivál történetében.
Horváth Zsolt szerint a klasszikus zene nem rétegzene.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.