– Társadalomtörténészként min dolgozik most?
Még várják a közönség szavazatát az Arany Medál díjra
A Radnóti Színház buzdít szavazásra a 16. Arany Medál díj kampányában.
– Társadalomtörténészként min dolgozik most?
– Tanulmányt írok a populáris kultúra és a globalizáció viszonyáról. A kutatócsoportban azt vizsgálom, hogy Magyarország hogyan adaptálta a XX. század elején a tömegkultúra különböző műfajait, hogyan terjedtek el az amerikai és nyugat-európai modellek: a mozi, a tánc, a színház, a zene, a sport. Izgalmas megfigyelni, mit hogyan vettek át, és kinek milyen közvetítő szerepe volt.
– Egy videóban Budapesti futballmesék – New York kávéház címmel a XX. század első évtizedeinek kávéházairól és magyar focistákról mesélt. Mi az összefüggés a kettő között?
– A századfordulón a nyilvános élet nagy része a kávéházakban zajlott, részben a lakásínség miatt. Többen ott is dolgoztak, például írtak. Ott jöttek össze a szurkolók és a vezetőség is. Mindegyik futballcsapatnak volt törzskávéháza. Előfordult, hogy csapatok ott is alakultak.
– Ennyire érdekli a foci? Nézte az Európa-bajnokságot?
– Három fiútestvérem van, nem volt sok választásom. A kisebbik bátyám óvodás korában úgy tanult meg olvasni, hogy a műsorújságokból próbálta kisilabizálni, hogy mikor vetítik a meccseket. Még édesanyám is rászokott a focira. Nagyon drukkoltam az Eb-n a magyar csapatnak. Tetszett, hogy szenvedélyesek voltak.
– Legújabb regényének címe Afázia, amely egyfajta beszédzavart jelent.
– Több fajtája is létezik, általában agyi sérülés, például stroke vagy balesetes trauma következtében alakul ki.
– A regényében két nagyhatalom uralja a Naprendszert. Köztük félúton a Pandonhya űrállomáson élnek az egykori magyarokból leszármazott moyerek. Hogy jutott eszébe ez a történet?
– Miután kitalálom egy regény ötletét, megbeszélem a fiúkkal a kiadóban, hogy van-e náluk igény rá. Az Agave már sok sci-fit kiadott, és – vicc szintjén – elég régóta beszélgettünk arról, hogy szép-szép ez a Dávid Veron-sorozat, de nem kellene bele egy űrhajó? Azt szokták mondani, hogy a science fiction a jelenkorról szól, csak a jövő századokban. Én is a mából indultam ki, és továbbgondoltam a fejlődést. Sok sci-fit nézek és olvasok. Ezekben általában a jóképű, izmos amerikai gyerek megmenti a világot, útközben néha felbukkan egy kínai szereplő, néhány orosz, de rajtuk kívül mások nem nagyon.
Hogy mi történik például a sok kis európai néppel, arról nem esik szó.
Azon törtem a fejem, mi lenne, ha el kellene hagynunk a Földet. Megmaradnánk-e, és ha igen, mi lenne a sorsunk? Kezdetben úgy gondoltam, hogy írtam már néhány történelmi regényt, ez sem lesz nehezebb. Tévedtem. Nem támaszkodhattam a meglévő történelmi ismereteimre, mert mindent ki kellett találni. A világépítés volt a legnehezebb rész.
– Az Afáziában egészen különleges nyelvet, kifejezéseket használ. Könnyen tudta követni magát?
– Ha néhány hónapra abbahagytam a munkát, akkor újra el kellett olvasnom, amit addig írtam, sőt egy idő után jegyzetelnem, szótáraznom is kellett – saját magamat. Szerettem volna sci-fit írni, ezért át kellett gondolnom, hogy mi az, amihez értek.
Az atomfizikához és a rakétákhoz nem, viszont magyar szakos voltam, érdekelt a nyelvészet.
Izgalmasnak találtam, hogy a második világháború idején az amerikaiak a navahó indiánok nyelvét használták az üzeneteik titkosítására. Eleinte úgy képzeltem, hogy létrehozok egy újat, aztán rájöttem, hogy a mi nyelvünk éppen elég egzotikus és megfejthetetlen azoknak, akik nem ebbe a nyelvcsaládba tartoznak.
– A Délvidéken, Magyarkanizsán született, kutatja is a tájat, ahol felnőtt, a Bácska és a Tisza mentét.
– Igen, így születik a helytörténész. Ameddig ott él az ember, addig nem érdekes neki. Tizenévesen türelmetlenül hallgatja az öregek történeteit, de ha elkerül onnan, és idősebb lesz, akkor rájön, hogy valójában ez az öröksége. A Dávid Veron-könyveknél nem kellett kitalálnom a helyszíneket, ismerem őket, írás közben fejben is jól tájékozódtam. Ez fontos könnyebbség, ami az Afáziánál hiányzott.
– Hány könyvön dolgozik egyszerre?
– Hármon, bár most éppen egyiken sem, mert történész tanulmányt kell írnom, de a háromból kettőt már félig megírtam. Az egyik nagyon személyes történet, édesanyámról szól, aki két évvel ezelőtt halt meg.
A munka címe: Anyunyelv. Próbálom megörökíteni a helyet, ahol felnőttem, és azokat a szavakat, szófordulatokat – mondjuk így a bácskai nyelvjárásból –, amelyeket anyukám használt.
Tavasszal kedvem támadt egy „mi lett volna, ha” történethez, egy XIX. században játszódó romantikus kalandregényhez – alternatív történelmi háttérrel. A járvány idején magamat szórakoztattam vele.
– Követelik a rajongók a Dávid Veron-sorozat folytatását?
– Igen, többen szeretnék. Már van ötletem, hogy merre induljak tovább. Néha, amikor kénytelen vagyok újraolvasni, megkönnyebbülök, mert mindig rosszabbra számítok. Ha fölfedezek egy elfelejtett poént, szégyellem magam, hogy a saját vicceimen nevetgélek.
– Éveken át regényíró szemináriumokat tartott. Mi volt az első mondata a diákokhoz?
– Jó napot kívánok, olvassanak sokat! Írni nem tudom megtanítani őket, de abban tudok segíteni, hogyan kell felépíteni a dramaturgiát, a szereplőket. Hogy mitől lesz jó egy mondat, azt nehéz megtanítani.
Az olvasás nem megspórolható.
Magyarországon nagyon sokan írnak, legalább annyi író van, mint futballedző vagy virológus. A kiadók is rengeteg kéziratot kapnak, néha úgy érzik, több író él, mint olvasó. Érdekes, hogy a nyomtatásban való megjelenésnek még mindig mekkora a varázsa. A beszélgetésünk előtt én is beugrottam a könyvesboltba, és megkerestem az Afáziát. Ez az egyik legjobb pillanata ennek a munkának!
A Radnóti Színház buzdít szavazásra a 16. Arany Medál díj kampányában.
A Szépművészeti Múzeumban ma induló Tudományos Expón erről is szó lesz.
Herendi Gábor a legújabb filmjével ismét a közönség kedvében jár.
Szemerédi Bernadett a saját traumáját dolgozta fel.
Érkezik az első nagy havazás, mutatjuk hol és mikor
ATACMS rakéták: Selejtet sózott rá az ukránokra az Egyesült Államok?
Nem hallgat tovább: kitálalt korábbi férjéről Nicole Kidman
Szoboszlaival kapcsolatban egy emberként követelnek valamit a Liverpool szurkolói
Elege van, Dárdai máris menekülne a Herthából
A nap kérdése
Legitim célpont az amerikai és a brit haderő az oroszok számára
F1: Karambolozott a két Ferrari a Las Vegas-i pályán - videó
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Komoly fegyverarzenált találtak a milliárdos csalással vádolt szervezetnél
Stumpf magára rántotta a gyűlölettől bűzlő, saját maga által főzött kotyvalékát
Valóra vált rémálom, amit a borsodi edzőteremben műveltek egy kislánnyal
A Radnóti Színház buzdít szavazásra a 16. Arany Medál díj kampányában.
A Szépművészeti Múzeumban ma induló Tudományos Expón erről is szó lesz.
Herendi Gábor a legújabb filmjével ismét a közönség kedvében jár.
Szemerédi Bernadett a saját traumáját dolgozta fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.