A program alapelve, hogy a Nemzeti Filmintézet (NFI) a mozifilmekhez képest jóval kisebb költségvetést biztosít a produkcióknak, így az alkotói kreativitásnak különös szerepe van.
Az Inkubátor programra diplomás, de egész estés filmet még be nem mutatott rendezők és azok is jelentkezhetnek, akik rövidfilmjükkel nemzetközi fesztiválokon szerepeltek, valamint olyan alkotók is pályázhatnak, akik országos televízióban bemutatott rövidfilm rendezői voltak.
Jelentkezni szeptember 30-ig lehet filmötlettel (treatment) és rövid szinopszissal a filmintézet honlapján közzétett pályázati kiírás szerint.
2021-re négy inkubátoros film hazai mozipremierjét tervezik, kilenc alkotás gyártása van folyamatban és öt film gyártás-előkészítésén dolgoznak a fiatalok az NFI programjának támogatásával. A beérkezett pályázatok közül a szakmai előzsűri november elején tíz filmtervet választ ki, amelyeknek forgatókönyv-fejlesztését a filmintézet pályázati úton kétmillió forinttal támogatja. Novembertől öt hónapjuk lesz az alkotóknak a forgatókönyvek megírására, majd a döntősök tavasszal, a Pitch Fórumon mutathatják be filmterveiket szakmai közönség előtt. A felkészülést a Nemzeti Filmintézet Fast Forward programjának workshopjai is segítik. A tíz döntős filmterv közül négyet a zsűri és egyet a meghívott szakmai közönség választ ki. A kiválasztott filmek gyártására pályázati úton a játékfilmeknél száz-, a dokumentumfilmeknél harmincmillió forintig nyújt támogatást a program.
A 2015-ben életre hívott Inkubátor program keretében már 34 elsőfilmes csapat kapott gyártási támogatást, köztük volt Szilágyi Zsófia Egy nap című alkotása, melynek világpremierje a cannes-i fesztiválon volt, és elnyerte a filmkritikusok nemzetközi szövetsége, a FIPRESCI rangos díját.
Borítókép: 2021-es Inkubátor Pitch-nyertesek. Fotó: Valuska Gábor