Különleges zenei csemegében lehet része annak, aki (ma) szeptember 17-én 19 órától beül a Pólus mozi nagytermének kényelmes zsöllyéjébe. Hogy miféle élmény vár az igényes muzsikát kedvelő nagyérdeműre, ahhoz érdemes felidézni egy kis együttes nagy durranását 1970 végétől.
Egészen pontosan az év december 6-án ült le az akkor még létező Lánchíd presszó „tárgyalóasztalához” Török Ádám, a Mini alapítója, fuvolista-énekese, valamint Papp Gyula, a dzsessz tanszakot végzett varázslatos billentyűs-zeneszerző, akik egy korábbi közös dzsemmelés alkalmával ismerkedtek össze. Aztán a következő év március 13-ra, a tagcseréket követően – az Illéssel közös ORI-turné első állomására – Nagy István basszusgitáros, valamint Németh „Nemecsek” Tamás dobos kiváló ritmusszekciójával összeállt „minden idők egyik legjobb progresszív zenekara” – ahogy a kor neves rockszakírói jellemezték a köztudatba üstökösként berobbanó bandát.
– Én ezzel nem vitatkozom – reagált a méltatásra a tőle megszokott humorral Török Ádám. Hogy mennyire igaza lett, bizonyíték rá, hogy Papp Gyula feldolgozásában hamarosan elkészült az Este a székelyeknél – Első román tánc Bartók-mű rockosított átdolgozása, mellette pedig sorra születtek az olyan emblematikus dalok, mint a Gőzhajó, a Keresztes lovag vagy éppen a Vissza a városba.
Folytatódott a Bartók-feldolgozások sora: a 2017-ben megjelent Bartók On Rock dupla albumra, illetve CD-re felkerült még két gyöngyszem (Rondók, Allegro Barbaro) Papp Gyula és a Mini Acoustic World átiratában. Török Ádám elmondása alapján a nagyszabású, kétórás Pólus mozikoncertre ismét három Bartók-adaptációval készültek, amelynek ott és akkor lesz az ősbemutatója.
– Az előzőekhez hasonlóan természetesen az új feldolgozásokat is szeretnénk stúdióban rögzíteni, majd lemezen megjelentetni – egészítette ki az információt a betegségéből felépült fuvolista-énekes.
A Legendás Mini együttes nem áll ugyan színpadra, de a magyar progresszív blues-rock muzsika előfutárának számító Török Ádám barátaival, zenésztársaival, nem utolsósorban archív filmrészletek bejátszásával felidézi a banda arany-, illetve ezüstkorszakát. A monstre koncerten az alapító-zenekarvezetőn túl a hűségesen kitartó Németh Károly (billentyű), az ifjú tehetség Fehér Ádám (gitár), a „régi motoros” Török Péter (basszusgitár) mellett Pfeiler Ferenc (dobok), valamint Berec András (percussion) alkotják a formációt. Papp Gyula billentyűs, valamint Kézdy Luca hegedűs személyében két sztárfellépőt is köszönthetnek a színpadon.
Az M5 egy hétig ünnepli a magyar kultúra napját
Játékfilm, koncert, ismeretterjesztő műsor és felújított operett is szerepelnek a kulturális csatorna kínálatában.