Szigetmonostor a Szentendrei-szigeten található. Ősi egyházi település, amely szerencsés földrajzi helyzete miatt, a Duna két ága által védett helyen, sok történelmi vihartól menekült meg. A sziget a Duna-Ipoly Nemzeti Park része, így a természetet, a vizet szerető idelátogatóknak is sok kellemes élményben lehet része. A település festői tájait ma is gyakran látogatják alkotó művészek, miként régen a hazai avantgárd művészet kiemelkedő alakjai, Vajda Lajos és Korniss Dezső festőművészek, akik 1935–36-ban a népi ornamentikákat tanulmányozva merítettek ihletet itt a művészetükhöz.
Ragyogó napsütésben érkeztünk komppal a szigetre Szentendre felől, és hamar elértük Szigetmonostor pezsgő központját. Szemet gyönyörködtető piros lábas kompozíciók fogadtak minket, az egyik szökőkúttá formálva pompázott. Megtelt látogatókkal a falu főutcája, de a fesztivál így is meg tudta őrizni családias hangulatát. Bája valószínűleg az egyszerűségében és a minőségben rejlik. Az emberek beszélgettek, boroztak, oldtimer Ferrarival fotózkodtak, kézműves termékekkel ismerkedtek a tornácos falusi házak között. Gulyáságyúból is szedték az ételt, nosztalgiát keltve az egykor katonaként szolgáló férfiakban. Rengeteg gyerek vett részt a fesztiválon és aktív résztvevői is voltak a programoknak, hiszen különböző kézműves foglalkozások várták őket. A rendezvény szervezője Kiss Tamás, aki maga is szigetmonostori lakos. – Kicsit másképp nézünk ki az idén. Nagyobb területen található a vásár, amit idén nem hívunk fesztiválnak, csak kulturális portékák vásárának, mert így mások a megrendezés feltételei – avatott be a szervező. – Igyekszünk mindig színvonalas programokat kínálni, de a Sziget-világ-zene projekttel most magasra tettük a lécet. Fontos szempontunk a rendezésnél, hogy nemcsak érdekes, hanem helyi is legyen a vásár. Ha nem is szigetmonostori, de legalább a környéken éljen a kézműves, az árus. A zenészek között is mindenütt van szigeti lakos. A piac teljesen helyi termelőkből áll. Tavaly nem tudtuk megrendezni a járvány miatt, és a visszajelzésekből kiderült, hogy hiányzik. Fontos, hogy ez egy közösségi esemény is – mondta Kiss Tamás.
Műemlék jellegű épület három van Szigetmonostoron: a katolikus templom, a katolikus plébánia és a római kori őrtorony rom. A plébániahivatal épülete egyúttal fogadóépülete számos kulturális eseménynek is, állandó helyszíne a PirosLábos fesztiválnak. Ennek udvarán zajlott a Sziget-világ-zene című program, ahol ifj. Csoóri Sándor kezdeményezésére hat nép- és világzenei zenekar összesen huszonöt muzsikusa négy zenei vezető irányításával egy-egy alkalmi formációt hozott létre, a népzenéből kiindulva, közös alkotómunkával új produkciókat mutattak be. Ifjabb Csoóri Sándort kérdeztük az ötlet megszületéséről. – Minden zenész emberben benne van az alkotási vágy, a saját zenei világának megformálására – mondta a zenész. – A zenészbarátaim, akik a projektben részt vesznek, mind igénylik a fejlődést és bírják, ha a komfortzónájukon kívül kerülnek. Minden alkotási folyamatban vannak nehéz pillanatok, de maga az alkotási folyamat miatt is különleges ez a találkozás. A négy mentor és a fellépő zenekarok is garancia arra, hogy minőséget képviselünk. Reméljük, lesz folytatása, mert mindenki egy izgalmas, előre vivő projektnek tartja. Ez egy jó lehetőség arra is, hogy generációk találkozzanak, egy-egy idősebb zenésztől lehessen tanulni, beszélgetni velük a zenéről – mondta ifj. Csoóri Sándor. A zenekarok kiválasztásánál fontos szerepet játszott, hogy más-más zenei hangzást, különböző minőséget tudjanak hozzáadni a közös munkához, így a megszülető új művek minél szélesebb közönséget tudjanak megszólítani. Az Ötödik évszak a sanzonok, a Dresch Vonós Quartet a jazz, a Hurdy Gang a bourdon hangszerek sajátos hangzásvilágával színesíti a palettát, Szilágyi Marci és zenekara az autentikus népzenét képviseli, a vásári komédiák hangulatát idéző Bahorka Társulat és a Kerek zenekar pedig a gyermekeknek szóló népzenei feldolgozásokban kimagasló. A zenei koncepciók kidolgozására és a közös alkotómunka vezetésére olyan neves mentorok vállalkoztak, mint Csoóri Sándor, Dresch Mihály, Kovács Ferenc Öcsi és Szabó Csobán Gergő, akik maguk is különböző zenei világokat képviselnek, így a közönség fültanúja lehetett a népzenéből megszülető jazzes, világzenei, pop- és elektronikus zenei művek fúziójának. A meghívott zenekarok a nap során önálló koncertet is adtak, így az érdeklődők kedvükre válogathattak a minőségi zenei kínálatból.
Borítókép: Életkép a vásárról. Fotó: Kovács Attila