Az évforduló méltó megünneplésére Lévay Szilveszter és Michael Kunze Elisabeth című musicalét választotta a társulat, amelyet Szente Vajk, a színház főrendezője állított színpadra. A káprázatos díszelőadást telt házzal, álló tapsviharral jutalmazta a közönség.
A darab premierje – melyet több előadás is követ a hónap folyamán – ma este lesz, ám attól függetlenül, hogy mely produkciót választ a néző, érdemes korábban érkezni, hogy legyen idő megtekinteni a festményekből és jelmezekből álló tárlatot a páholysoron és a színházi büfében, ugyanis a 125. születésnapra a Magyar Művészeti Akadémia és a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház egy közös kamarakiállítással is készült.
Annak apropóján, hogy 1896. október 14-én a színház nyitó előadása Katona József Bánk bán című drámája volt, amelyben Gertrudis szerepét Jászai Mari alakította, a páholysoron Gajdó Tamás Jászai Mari mint Gertrudis című gyűjtése látható. A kecskeméti színház a Fellner és Helmer tervezőiroda remeke. A legendás tervezőpáros magyarországi munkásságáról s egyben a Millennium építészeti korszakába enged betekintést a nézőtéri büfében Ludmann Mihály kiállítási anyaga Helmer és Fellner, a színházépítők címmel.
A kiállítást Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, Nagy Viktor rendező, az MMA színházművészeti tagozatának vezetője, valamint Cseke Péter direktor, az MMA rendes tagja nyitotta meg.
Színházunk a Millennium idején épült, amikor hasonlóan a mostani korszakhoz, a nagy építkezések korát élte az ország. A Millenniumtól számítjuk ezerévesnek ezt az országot, amihez képest a 125 év apró epizódnak tűnik. Emberi mércével mérve azonban hatalmas idő, emberöltők, generációk sora nőtt fel úgy, hogy Kecskeméten ez a ház otthona a nyelvnek, a magyarságot megtartó kultúrának, a színház csodájának.
Ma egy nagyszerű és dinamikusan fejlődő társulatnak és a színházszerető közönségnek jelent találkozási pontot, akik együtt játszanak estéről estére. Célunk, hogy a 125. évfordulón bebizonyítsuk – ahogy eddig mindig –, hogy a patina nem jelent avíttságot. A mögöttünk álló hagyomány érték, előttünk pedig kirobbanó tettvágy, megannyi lelkesedés és művészi ambíció áll
– mondta Cseke Péter ünnepi beszédében.
Az évforduló alkalmából színre vitt Elisabeth musicalen kívül a kecskeméti teátrumban műsorra tűzték 2022. április 15-én a Bánk bán című operát is, amelynek különlegessége, hogy a darab ihlette balettelőadás is csatlakozik hozzá a Kecskemét City Balett társulatának előadásában.
A kiállítás megtekinthető 2022. január 23-ig, a nagyszínházi előadások alkalmával.
Utazó kiállítás
A tárlat egyrészt az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI), az Országos Széchényi Könyvtár Színháztörténeti Adattárának, valamint magángyűjtők anyagára támaszkodva, másrészt a színház tulajdonában lévő korabeli tárgyakra, jelmezekre, dokumentumokra építve ad rövid áttekintést – a teátrum nyitó előadására fókuszálva – a korszak színjátszásáról, illetve a színházat tervező Fellner és Helmer építészpáros munkásságáról. A kiállítás megálmodója Fekete István, a Magyar Művészeti Akadémia Tagozati Titkárságának osztályvezetője. A kamarakiállítás egyes részei egy utazó tárlat részét is képezik, hiszen 2022 januárjától az ország több színházában is megtekinthetők lesznek. Az utolsó állomás a 2022-ben 165 éves fennállását ünneplő Miskolci Nemzeti Színház.
Borítókép: A kiállítás egy részlete a színház korabeli rajzával. Fotó: Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház