Rendhagyó színháztörténeti kiállítás és fergeteges musical: így ünnepeltek Kecskeméten

125. születésnapját ünnepelte tegnap a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház, amelyet 1896. október 14-én adtak át, azt követően, hogy 1892-ben I. Ferenc József apostoli magyar király és Erzsébet királyné császári és királyi felségek királlyá koronázásának 25. évfordulója alkalmából teátrumépítésről döntött Kecskemét város tanácsa. Az egy és egynegyed századdal ezelőtti ünnepség három napig tartott, és Katona József legismertebb darabját részben a budapesti Nemzeti Színház művészei játszották, de a mostani évforduló is különleges.

Magyar Nemzet
2021. 10. 15. 12:05
Fotó: Kecskeméti Katona
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az évforduló méltó megünneplésére Lévay Szilveszter és Michael Kunze Elisabeth című musicalét választotta a társulat, amelyet Szente Vajk, a színház főrendezője állított színpadra. A káprázatos díszelőadást telt házzal, álló tapsviharral jutalmazta a közönség.

Märcz Fruzsina (Zsófia főhercegnő) és Kovács Gyopár (Fiatal Sisi)      Fotó: Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház

A darab premierje – melyet több előadás is követ a hónap folyamán – ma este lesz, ám attól függetlenül, hogy mely produkciót választ a néző, érdemes korábban érkezni, hogy legyen idő megtekinteni a festményekből és jelmezekből álló tárlatot a páholysoron és a színházi büfében, ugyanis a 125. születésnapra a Magyar Művészeti Akadémia és a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház egy közös kamarakiállítással is készült.

Annak apropóján, hogy 1896. október 14-én a színház nyitó előadása Katona József Bánk bán című drámája volt, amelyben Gertrudis szerepét Jászai Mari alakította, a páholysoron Gajdó Tamás Jászai Mari mint Gertrudis című gyűjtése látható. A kecskeméti színház a Fellner és Helmer tervezőiroda remeke. A legendás tervezőpáros magyarországi munkásságáról s egyben a Millennium építészeti korszakába enged betekintést a nézőtéri büfében Ludmann Mihály kiállítási anyaga Helmer és Fellner, a színházépítők címmel.

Fotó: Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház

A kiállítást Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, Nagy Viktor rendező, az MMA színházművészeti tagozatának vezetője, valamint Cseke Péter direktor, az MMA rendes tagja nyitotta meg.

Színházunk a Millennium idején épült, amikor hasonlóan a mostani korszakhoz, a nagy építkezések korát élte az ország. A Millenniumtól számítjuk ezerévesnek ezt az országot, amihez képest a 125 év apró epizódnak tűnik. Emberi mércével mérve azonban hatalmas idő, emberöltők, generációk sora nőtt fel úgy, hogy Kecskeméten ez a ház otthona a nyelvnek, a magyarságot megtartó kultúrának, a színház csodájának. 

Ma egy nagyszerű és dinamikusan fejlődő társulatnak és a színházszerető közönségnek jelent találkozási pontot, akik együtt játszanak estéről estére. Célunk, hogy a 125. évfordulón bebizonyítsuk – ahogy eddig mindig –, hogy a patina nem jelent avíttságot. A mögöttünk álló hagyomány érték, előttünk pedig kirobbanó tettvágy, megannyi lelkesedés és művészi ambíció áll

mondta Cseke Péter ünnepi beszédében.

Cseke Péter színházigazgató (középen) a tárlat megnyitóján  Fotó: Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház

Az évforduló alkalmából színre vitt Elisabeth musicalen kívül a kecskeméti teátrumban műsorra tűzték 2022. április 15-én a Bánk bán című operát is, amelynek különlegessége, hogy a darab ihlette balettelőadás is csatlakozik hozzá a Kecskemét City Balett társulatának előadásában.

A kiállítás megtekinthető 2022. január 23-ig, a nagyszínházi előadások alkalmával.

Utazó kiállítás

A tárlat egyrészt az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI), az Országos Széchényi Könyvtár Színháztörténeti Adattárának, valamint magángyűjtők anyagára támaszkodva, másrészt a színház tulajdonában lévő korabeli tárgyakra, jelmezekre, dokumentumokra építve ad rövid áttekintést – a teátrum nyitó előadására fókuszálva – a korszak színjátszásáról, illetve a színházat tervező Fellner és Helmer építészpáros munkásságáról. A kiállítás megálmodója Fekete István, a Magyar Művészeti Akadémia Tagozati Titkárságának osztályvezetője. A kamarakiállítás egyes részei egy utazó tárlat részét is képezik, hiszen 2022 januárjától az ország több színházában is megtekinthetők lesznek. Az utolsó állomás a 2022-ben 165 éves fennállását ünneplő Miskolci Nemzeti Színház.

 

 

Borítókép: A kiállítás egy részlete a színház korabeli rajzával. Fotó: Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.