Lovász Irén külföldi zenészekkel való együttműködése több mint két évtizede kezdődött. A Teagrass nevű brnói cseh–morva–szlovák kortárs népzenei együttessel 2000-ben jelentetett meg közös lemezt Wide is the Danube címmel, majd egymást követték a különböző fellépések. – Néhány év múlva meghívtak Csehországba egy népzenei fesztiválra, ahol Jitka Šuranská és Michal Elia Kamal énekesnőkkel adhattuk elő a záróműsort, ami azért volt különleges, mert egymás népdalait énekeltük – idézte fel az énekes. Az előző V4-es magyar elnökség idején, 2017-ben a Várkert Bazárban már közös koncertet adott Lovász Irén Groove & Voice Triója a Jitka Šuranská Trióval. – Itt is együtt adtuk elő egymás népzenéit, csodálatos fúzió jött létre. Így ért a megtiszteltetés, hogy a V4-formáció összeállítására felkérést kaptam a Kuvaiti magyar nagykövetségtől 2018-ban, ezen a koncertünkön bemutathattuk az öböl menti országoknak egy regionális együttműködés békés és gyümölcsöző példáját – emlékezett vissza Lovász Irén.

Ha más nép dalát adja elő, azt érzi, hogy olyan gazdag ajándékot kap, amit soha nem vehetnek el tőle, s ugyanezt adni a sajátunkból másoknak büszkeséggel tölti el a művészt. Épp ezért a Károli Gáspár Református Egyetem docenseként Erasmus-diákoknak rendszeresen megtanít magyar népdalokat. Úgy engedi őket haza, hogy a magyar kultúra egy darabját ezáltal magukkal viszik. – Hiszem, hogy ha egymás népdalait megtanulnánk és közösen énekelnénk, akkor kevesebb konfliktus és háború lenne a világban. Ráhangolódni a másik néplélekre, együtt rezdülni a zene hullámain, ez a megértés, az empátia és a tisztelet legmagasabb foka. Ha szívünkbe zárjuk a szomszédos népek dallamait, azokat évszázadok múlva akár sajátunknak is érezhetjük. Erről is szól a kelet-közép-európaiság – vallja az énekes.
Mint megtudtuk, a mostani, október 19-i V4 világzenei koncert a Külgazdasági és Külügyminisztérium ajánlására, a zágrábi magyar nagykövetség felkérésére valósul meg a Zágrábi Zeneakadémián. – A műsorunk címe: Roots and Wings, vagyis Gyökerek és szárnyak. Hiszen mindannyian a saját kulturális gyökereinket hozzuk el, s tesszük egymás elé két-három archaikus népdal formájában. Mivel a zenei kommunikáció nyelve egyetemes, a megértésnek nincsenek határai, mindannyian együtt tudunk rezdülni és szárnyalni a zenével. Ez felemelő érzés, ráadásul a kultúraközi kommunikáció és a kultúrdiplomácia egyik leghatékonyabb eszköze – mutatott rá Lovász Irén, aki azt is elárulta, hogy a koncerten elsőként a Hangtájkép című lemezről a meditatív, lassú, emelkedett Levegő tételt adják elő Horváth Kornéllal, majd felcsendül a „Sokat gondolkodtam a régi atyákról” sor egy somogyi népdalból, amely jól illeszkedik az október 23-i nemzeti ünnepünk tematikájába.