Már látogatható legújabb kabinetkiállításuk, mely Hollán Sándor a Szépművészeti Múzeumnak adományozott műveiből mutat be egy kisebb válogatást, A látható láthatatlan címmel. Az 1956 óta Franciaországban élő és alkotó festő fő motívuma a fa, amelyet többnyire tussal vagy szénnel rajzolt sorozatképeken ábrázol. Művészetének megismerése a láthatóval kapcsolatos viszonyunk kiszélesedését kínálja: „valamit keresek, amit nem látok”, vagy „a láthatatlan felé fordulok, hogy lássak” – írja jegyzeteiben. A kamarakiállítás februárig látható.
Bodor Kata művészettörténész előadásában Monet és Richter vizuális párhuzamait tárja fel november 11-én. Claude Monet-t élete utolsó évtizedeiben egyre jobban foglalkoztatta az őt körülvevő természet vásznon való megörökítése. Gerhard Richter többrétegű festékfoltokból, látszólag spontán gesztusokból felépített hatalmas nonfiguratív vásznain is valaminek az emléke oldódik fel a színekben. A vizuális párhuzam jól látható az alkotók egy-egy jellegzetes műcsoportján, de vajon eszmei és/vagy módszerbeli párhuzamosság is felfedezhető-e Monet és Richter világa között?
Technikai radikalitás címmel, rendhagyó tárlatvezetésen osztja meg tapasztalatát Nemes Csaba festőművész november 13-án Gerhard Richter „fotófestményeiről” és arról, hogyan alakult át a Richter-életműhöz való viszonya, amikor élőben látta az alkotásokat.
Olyan érzésem volt, mintha valami mindig is létezőről lenne szó, miközben nyilvánvaló volt, hogy igazi kortárs festészettel állok szemben.
Ha valaki szeretne többet megtudni a világhírű kortárs német festőről, Gerhard Richterről, csatlakozzon interaktív élő tárlatvezetésükhöz, ahol a Richter-kiállítás virtuális tereiből jelentkeznek be. Aki bekapcsolódik online vezetésükbe, elmerülhet a kortárs német legenda világában és az online vezetés után élőben, kedvezményes jeggyel tekintheti meg a tárlatot.
A Gerhard Richter kiállításához készült ajándéktárgyaknál a könyvválogatásra fektettek nagyobb hangsúlyt, így a lehető legszélesebb érdeklődési kört tudják kielégíteni. A művész szinte minden korszakához ajánlanak egy-egy átfogó, tartalmas és élvezetes kiadványt a Múzeumshopban.
November 18-án mindenkit vár a múzsa csókja a Múzeum+ Múzsák-estjén, a Szépművészeti Múzeumban. A programon tárlatvezetésekkel, előadásokkal, időszaki kiállításokkal, zenével, valamint tapas- és borvariációkkal várják a vendégeket.
Legyen a barátunk és támogassa a múzeum kiállításainak megvalósulását! – szól a felhívás. A részletek megtalálhatók az MNG honlapján.
Borítókép: Gerhard Richter Valós látszat című kiállításának egy részlete (Magyar Nemzeti Galéria)