Képregény jelent meg Szenes Hanna életéről

„Meghalni ifjan nem akartam” címmel jelent meg kiadvány Szenes Hanna életéről, amely az ismeretterjesztés és népszerűsítés egészen különleges útját választotta, ugyanis képregény formában ismertet meg bennünket a zsidó–magyar hősnő tragikusan rövid életével.

Magyar Nemzet
2021. 11. 08. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az akkor még brit mandátumterülethez tartozó „jisuv”-ból kikerült zsidó ejtőernyősök, közöttük Szenes Hanna hősiessége komolyan befolyásolta a fiatal Izrael nemzeti öntudatának kialakulását, talán ez is lehet az oka annak, hogy Izraelben sokkal többet tudnak Szenes Hannáról, mint itthon. Ezen a tényen szeretnének változtatni a képregény kiadásával.

Szenes Hanna tragikus sorsa

Szenes Hanna 1921-ben született Budapesten, asszimilálódott zsidó családban, Szenes Béla író lányaként. 1939-ben emigrált Palesztinába, majd a második világháború alatt belépett a brit hadseregbe. A brit királyi légierő ejtőernyőseként 1944. márciusban ledobták a volt Jugoszlávia területére azért, hogy szervezzék és segítsék a zsidó ellenállást. A magyar határ átlépése után elfogták, megkínozták, és 1944. november 7-én – bírósági tárgyalás nélkül – kivégezték. Maradványait a Kozma utcai zsidó temetőben helyezték el, 1950-ben azonban Izraelbe szállították, és nemzeti hősként temették el a jeruzsálemi Herzl-hegyen. Műveit (naplóját, verseit) húsznál több nyelvre fordították le, és ötven országban kerültek a könyvesboltok polcaira. Izraelben utcák egész sora, Dombóváron és Budapesten pedig tér viseli a nevét.

A képregény egy oldala

Magyarországon évente 200–250 lefordított képregény jelenik meg, és mindössze 10–12 olyan, amelyik magyar történetet mesél el és amelynek alkotói is magyarok. A „Meghalni ifjan nem akartam” címet viselő képregény írója és rajzolója az Izraelben élő Markscheid Ádám. A könyvet a Kemény Ferenc Nemzetközi Alapítvány adta ki a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány támogatásával, vezető szerkesztője Szász György volt. Mindannyiuk közösen megfogalmazott célja pedig, hogy Szenes Hanna életét és tragikus halálát a magyar közönség is megismerje, és példaképként szolgáljon a felnövekvő nemzedékek számára.

A képregény a hét közepétől megvásárolható az Álomgyár Kiadó könyvesboltjaiban és webshopjában. 

Borítókép: részlet a „Meghalni ifjan nem akartam” című képregény egy oldalából (Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.