Golyóstolltól a nanotechnológiáig

A Magyarországon ez idáig bemutatott leglátogatottabb időszaki kiállítás nyomdokaiba lépve, azonban új megközelítésben, tudományterületekre bontva jeleníti meg és mutatja be a világviszonylatban is egyedülálló magyar eredményeket a februárban nyíló, interaktív tárlat a Millenárison.

Magyar Nemzet
2022. 01. 10. 16:00
Fotó: Soos Daniel
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ganz Villamossági Művek egykori épülete ad helyet hatezer négyzetméteren az Álmok álmodói 20 – Világraszóló magyarok, világformáló találmányok című kiállításnak, amely hatszáz egykori lángelme felfedezését mutatja be, melyek nagyrészt ma is életünk meghatározó elemei, mint Szent-Györgyi Albert C-vitaminja, melynek felfedezését Nobel-díjjal jutalmazták. Olyan egyedülálló találmányok is helyet kapnak, mint Kempelen Farkas beszélőgépe, amely korát lényegesen megelőzte.

Természetesen nem maradhatnak ki azok a vívmányok sem, amelyek nélkül ma nem lenne teljes az életünk, mint a biztonsági gyufa, a golyóstoll, a poroltó, a transzformátor vagy éppen a vízóra, de fény derül arra is, hogy a magyar géniuszok milyen nagy szerepet játszottak az elektromos autózás létrejöttében, az atomenergia hasznosításában, a napenergia felhasználásában vagy a számítógépes technológiában. A precíziós gazdálkodás és a vertikális farmok is terítékre kerülnek a mezőgazdaság témakörében.

Megelevenedik ugyanakkor a vasúthálózat fejlődése, hangsúlyt kapnak az orvoslást és élettudományokat előrelendítő innovációk, de még a nanotechnológia magyar eredményei is.

Jelenkorunk kérdései és megoldásai is szerephez jutnak, leginkább a koronavírus elleni harc, a hálózatelmélet és az űrtechnológia területén.

A matematika, a repüléstudomány és az űrkutatás kimagasló magyar hozzájárulásait VR- és dómvetítés ismerteti majd.

A kiállítás célja, hogy bemutassa az innováció és a tudomány kiemelkedő szerepét, s hogy mindezzel példát mutatva ösztönözze a jövő feltalálóit. Dankó Virág, a kiállítást megvalósító Millenáris ügyvezető igazgatója szerint a magyarság kiemelkedő eredményekkel rendelkezik a problémamegoldó újítások terén, amellyel a világ fejlődéséhez is jelentősen hozzájárult.

Szeretnénk inspirálni a fiatalokat, a jövő gondolkodóit. Izgalmas, interaktív látványterekkel készülünk, hogy ezzel is közelebb hozzuk a tudományos világot a látogatókhoz

– nyilatkozta a tárlatról.

A kiállítás a húsz évvel ezelőtt megvalósult Álmok álmodói című tárlat hagyományaira épül, amely egyébként hazánk leglátogatottabb időszaki kiállítása volt. A nyomdokaiba lépő Álmok álmodói 20 – Világraszóló magyarok, világformáló találmányok pedig a Millenáris eddigi legnagyszabásúbb rendezvénye lesz. 

Borítókép: A Millenáris ad otthont a kiállításnak  (Fotó: Soós Dániel)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.