Ismeretes, hogy szentté avatására kifejezetten későn, 1943-ban (!) került sor, ám ez nem befolyásolta korokon át folyamatos tiszteletét – melynek legális hátteret biztosított igen korai (1276) boldoggá avatása.

Egykorú források (a „legrégibb legenda” és a boldoggá avatási per aktái) tanúsítják és Kodolányi, Gárdonyi mellett számos szépirodalmi mű mutatja be, hogy a királylány már életében szent hírében állt. A mai évfordulón azonban egy olyan forrást veszünk közelebbről szemügyre, melytől senki sem várná, hogy fényt vessen bármi többre, mint amit műfaja szokásosan megenged: IV. Béla adománylevelét, mely Kun László 24 évvel későbbi, teljes szövegű átírásában (úgynevezett transsumptum formájában) maradt ránk. E szép kiállítású, épségben fennmaradt korai másolatot az Országos Levéltár Diplomatikai Levéltárában találhatjuk meg, a DL1030 jelezet alatt.
A bemásolt, régebbi oklevél szövege a harmadik sor közepén kezdődik: „Bela d(e)i gr(aci)a hung(a)rie … rex” – „Béla, Isten kegyeméből Magyarország (stb.) királya…”, és alulról az ötödik sor vége felé végződik („regni aut(em) n(ost)ri XXo” – uralkodásunk huszadik évében), amit egy késői kéz plajbásszal meg is jelölt. 1255 július 25-ét írunk; Margit tizenhárom és fél éves, szinte még gyermek, mikor ez az oklevél kelt; egy éve tette le fogadalmát, melyért két király kezét is visszautasítja majd.
Béla egyik fontos, bár ma kevéssé ismert intézkedése a királyi kancellária megerősítése, fejlesztése volt: uralkodása alatt az oklevéladás mind tartalmi, mind alaki szempontból addig nem látott színvonalat ért el. Ez a függőpecsétes okirat, melyben a király jövedelmeket biztosít a nemrég alapított kolostornak, szövegezésében hűen tükrözi a scriptor képességeit, és szinte iskolapéldája annak, hogyan épül fel egy jól megszerkesztett középkori oklevél. Ez, illetve az a körülmény, hogy Margit személyesen is említésre kerül az apja által íratott oklevélben, érdemessé teszi, hogy áttekintsük annak teljes szövegét, az oklevélrészek szerint tagolva.