A balkáni kultúra iránti rajongás és családi szálak fűzik a Duna mentén letelepedett déli szlávok zenéjéhez a Babra zenekart, amely 2019-ben debütáló albumával került a legrangosabb nemzetközi toplistákra, valamint meghívást kaptak a legkedveltebb fesztiválokra és világzenei eseményekre. A hattagú formáció a délszláv zene eredetiségét és lelkületét megőrizve hoz létre a hagyományos dallamokból új zenei formákat, egyéni hangzásvilág és stílus kialakítására törekedve. Az együttes a koncertezés mellett a ma is élő Budapest környéki délszláv kulturális közösségekben is otthonra lelt, ahol zenéjével aktív résztvevője a táncházi életnek.
A Poklade zenekarban benne van az egész Balkán: a kabócák éneke, a szétpattanó üvegszilánkok, a rakija tüzessége. Ízek, illatok, színek és zamatok, fájdalom és életigenlés, de főként valamiféle ősi energia árad belőlük, mely kézen ragad és elrepít. Zenéjük valódi poklade, valódi átváltozás. Az együttest legendás mesterek – Versendi Kovács József, Tiszai György és Peti Kovács István – tanítványai alapították 2010-ben Mohácson. Fellépéseiket Gráf Vivien csodálatos énekhangja egészíti ki.
Djordje Davidovics ötéves kora óta harmonikázik, egyaránt játszik gombos és tangóharmonikán. Klasszikuszenei tanulmányai mellett párhuzamosan foglalkozik szerb zenével és a Balkán valamennyi zenei dialektusában jártas. Olyan megkerülhetetlen balkáni zenészektől tanult és játszott együtt, mint például Ljubisa Pavkovic, Bata Kanda, Petar Ralchev és Boban Markovics. Játékában és tudásában a klasszikus zenei szemlélet és technika egyesül a balkáni zenére jellemző egyedi játékstílusokkal.
Hangolódásképpen ITT nézhetik meg a 2020-as szerb szilveszterről készült kisfilmet.
Borítókép: Színpadon a Babra együttes (Fotó: Facebook)