A Nemes Nagy Ágnes 100 – Lélegzetnyi végtelen című szabadtéri kiállítással a Várkert Bazár az elsők között állít méltó emléket a centenárium alkalmából. Nemes Nagy Ágnes (1922–1991) alkotói pályája szerves részét képezi a magyar irodalomtörténetnek, költői munkássága, versei máig meghatározó művészi mondanivalót hordoznak, annak ellenére, hogy eleinte, a fojtott levegőjű ötvenes években, kényszer szülte őket.
Verseskötetei mellett műfordításai és gyerekirodalmi művei is kimagasló irodalmi nívót képviselnek. Érdemei az Újhold című folyóirat lapszerkesztőjeként, esszéíróként és tanárként is maradandók, a szellemi szabadságot és a minőséget mindenek fölé helyezte. Tárgyias költészetével, kései tömbszerű prózaverseivel a modern magyar költészet alakítójává, nemzedékének vezető egyéniségévé vált.
Ezen a sokszínű életművön vezet végig a Pataky Adrienn kurátor által rendezett szabadtéri tárlat, amelyen a megidézett versei mellett kirajzolódnak magánéletének motívumai, tanári és szerkesztői munkássága, valamint pályatársainak véleménye a költészetéről. „Mindig is a közé a nagyon kevés költő közé tartozott, akik elemi erővel ütik meg az embert” – olvasható róla Lator László költő egyik levélrészlete. De feltárul Nemes Nagy Ágnes környezettel kapcsolatos érzékeny szemlélete is. Hiszen az emberi érzések mellett a természet új perspektívába helyezésére buzdított, hirdette, hogy tanulni kell a fákat.
Borítókép: A Nemes Nagy Ágnes 100 – Lélegzetnyi végtelen című szabadtéri kiállítás (Fotó: Várkapitányság)