Hogyan csiszolódik össze egy esélytelennek tűnő eb és hasonló gazdája?

Hogyan fonódik össze egy kezelhetetlennek tűnő kutya és egy hendikeppel küzdő rendőr sorsa? Mennyit adnak a másiknak, és mennyit kapnak tőle? A Ruby segítségével című filmből kiderül. Az alkotás nem tartalmaz sok újdonságot – csaknem valamennyi elemét láthattuk már más kutyás filmekben –, és nincsenek benne nagyszabású jelenetek, de így is kedves családi film, amely az egymásért való kiállás, a céljaink eléréséért folytatott küzdelem fontosságáról szóló példázatként is felfogható.

2022. 04. 09. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bátor, hűséges és segítőkész kutyákról szóló történetek papíron és mozivásznon, képernyőn egyaránt népszerűek. Talán elég, ha Jack London Buck-jára, Eric Knight Lassie-jére, vagy Fekete István Bogáncsára gondolunk. 

És mert e derék állatok képességei kitűnően kamatoztathatóak a bűnüldözésben, a főhalmaznak van egy alhalmaza: a rendőrök és négylábú társuk kapcsolatáról szóló alkotások. Az olyanok, mint az Egyik kopó, másik eb (1989), a Kutyám, Jerry Lee (1989), a Chuck Norris főszereplésével készült – nem ok nélkül ritkán emlegetett – Szuperhekus kutyabőrben (1995) című filmek vagy a kilencvenes évek végének egyik legnépszerűbb osztrák–német sorozata, a Rex felügyelő. 

Jelen recenziónk tárgya, a Ruby segítségével tehát ezek sorába illeszthető.

A nyitójelenetben megismerhetjük a címszereplőt, egy egyéves ausztrál juhász–border collie-keveréket, amint felszabadultan szalad az erdőben, majd meghempergőzik egy borz piszkában. Ruby ugyanis meglehetősen szófogadatlan, nehezen irányítható állat: akik eddig hazavitték a menhelyről, ahol felnőtt, rendre vissza is hozták, mert – kezelhetetlensége miatt – nem tudtak vele mit kezdeni. És ha a következő gazdajelölt is így tesz, nincs más hátra, Rubyt el kell altatni.

Aztán színre lép Daniel O’Neill, a Rhode Island-i rendőrség tagja. Régi vágya, hogy csatlakozzon a testület kutyás kereső- és mentőcsapatához, a K9-es egységhez. (Az elnevezés a „kutya” jelentésű „canine” szóra utal, a „K” az első szótag, a „ca” rövidítése, a 9-es pedig a folytatásé: „nine”.) A fiatalember már sokadik alkalommal jelentkezik a kutyás akadémiára, a képzés vezetője azonban kereken megmondja neki: úgy érzi, nem elég higgadt és fegyelmezett ehhez a munkához. 

 

És mert a rendőrségnek nincs tízezer dollárja arra, hogy újabb németjuhászt vásároljon Cseh- vagy Németországból, Dan álma szertefoszlani látszik. Csakhogy egy titokzatos öregember megemlíti neki: nem csak fajtiszta farkaskutyák lehetnek K9-esek! Dan tehát a menhelyre siet, hogy szemrevételezze a szóba jöhető állatokat, ahol aztán…

A film a Squire Rushnell és Louise DuArt jegyezte Godwink című könyvsorozat eddigi utolsó – hatodik – részének egyik fejezetén alapul. A 2021-es kötetben a szerzőpáros kutyákról, és az általuk hozott áldásról szóló, igaz történeteket gyűjtött össze. És mert a széria nyomán korábban négy tévéfilm készült, a legfrissebb rész esetében sem kellett sokáig várni a mozgóképes adaptációra – ez a Ruby segítségével.

Amint azt G-s besorolása is jelzi, elsősorban gyermekeknek ajánlott darab, tehát nem tartalmaz trágárságot, erőszakot, és – a Netflix számos más filmjétől eltérően – mindenfajta szexuális tevékenység bemutatásától tartózkodik. 

De a főszereplő problémáiról is csak néhány elejtett közlésből értesülünk. Dan ugyanis hiperaktív és diszlexiával küzd, ám ezek ellenére gondoskodó apa és figyelmes férj, oldalán megértő és támogató pedagógusfeleséggel. Egy idő után az is feltűnik, hogy a filmben tulajdonképpen nincs antagonista. Kezdetben úgy fest, a kutyás képzés vezetője lesz az, ám hamar kiderül róla: nem táplál ellenséges érzéseket Dan és Ruby iránt. 

A jelek szerint az alkotók tudatosan kerülték a sötétebb árnyalatok használatát, nehogy sérüljön a film gyerek-, vagy családbarát jellege. Arra azonban, miért nem fejtették ki, miért szeretne Dan mindenáron kutyás rendőr lenni, mindez nem magyarázat. Ez esetben vélhetően egyszerű mulasztásról van szó a forgatókönyvíró és a rendező részéről, hisz jól láthatóan annak bemutatására koncentrálnak, hogyan alakul az emberi és állati főszereplő viszonya, vagyis hogyan csiszolódik össze egy esélytelennek tűnő kutya és egy esélytelennek tűnő gazdája. 

És hogy milyen szereplőket találtak e feladatra? A Dant megformáló Grant Gustin – aki eddig nem kevesebb, mint öt tévésorozatban alakította a Detective Comics egyik népszerű karakterét, a Villám nevű szuperhőst – kamaszos karizmájával könnyen belopja magát a néző szívébe. Így nem nehéz azonosulni a kissé idealista, de lelkes, általában maximális fordulatszámon pörgő, családjának és a kutyájának egyformán a legjobbat akaró, s mindezek mellett rendőrtársaival is remek kapcsolatot kialakító figurával.

Társa, Ruby nem CGI-jal életre keltett lény. Két hús-vér kutya, Bear és Shiloh személyesíti meg – utóbbi az állati dublőr volt, vagyis a kaszkadőrjelenetekben látható. Idomárjaik kifogástalan munkát végeztek velük, és a négylábú szereplő jelenlétét a saját nézőpontjából felvett képsorok teszik még hangsúlyosabbá a filmben.

Ami pedig a könyvsorozat kapcsán említett vallásos hátteret illeti: a Ruby segítségével nem kíván téríteni, vagy direkt eszközökkel befolyásolni a nézők hitről vallott felfogását.

Az alkotók épp csak érzékeltetik, hogy amit a többség a véletlen munkájának vél, azt magasabb erők közreműködésének is lehet tulajdonítani.

Összegezve: noha a Ruby segítségével nem tartalmaz sok újdonságot – csaknem valamennyi elemét láthattuk már más kutyás filmekben –, és nincsenek benne nagyszabású jelenetek, így is kedves családi film, amely az egymásért való kiállás, a céljaink eléréséért folytatott küzdelem fontosságáról szóló példázatként is felfogható. 

De mert a sajtóanyagokban rendre szerepel, hogy Bear hasonló körülmények közül érkezett, mint Ruby – a stáb tagjai egy menhelyen találtak rá, ahol csupán órák választották el attól, hogy elaltassák –, a készítők alighanem akkor lennének legelégedettebbek munkájuk hatásával, ha megtudnák: megtekintése után a néző felkereste a legközelebbi állatmenhelyet, és befogadott egy kutyát.  

(Ruby segítségével/Rescued by Ruby. Szinkronizált amerikai családi film, 90 perc. Rendezte: Katt Shea, 2022. Elérhető a Netflix kínálatában.)

Borítókép: Jelenet a filmből (Fotó: Mafab)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.