Molnár V. József rendkívül fontosnak tartotta az ünnepek ismeretét és megélését. Azt mondta, megtartanak bennünket minden körülmények között. A magyar pedig történelme során számtalanszor került kilátástalan körülmények közé, azonban minden kataklizma után megmaradt egy alap, amelyre újból építkezni tudtunk, mégpedig a nemzeti kultúránk, melynek gyökerei a néphagyományokon keresztül mélyre nyúlnak, egészen a mítoszok, regék és legendák ősiségébe. Molnár V. József úgy vélte, ünnepeink tartalma nem más, mint az örök világvirág, a bennünk és rajtunk keresztül munkáló Isten.
A régi ember nem kronologikusan látta az idő múlását, ciklusokban mért.
Ezek adták ki az évkört, amely a legsötétebb éjszaka után, a téli napfordulón bezárul, majd a fény újjászületésével, ahogy fokozatosan kibomlik a természet, újabb fordulatot vesz az évkerék. Az élet folyamatos megújulásának körét Molnár V. József a minden dolog forgandósságának nevezte, mely nem más, mint az élet rendje. Ezt a hol sebesen, hol lassabban tekeredő időörvényt tagolják az ünnepek, melyek emelkedett lelki tartalmukkal a hétköznapok fölé magasodnak.
Az utóbbi ezer esztendőben a magyarság korábbi hagyományai összefonódtak a keresztény tradícióval, megőrizve mégis sajátos jellegüket.
Molnár V. József vaskos kötetben adta közre a Kárpát-haza népének ez idő alatt kialakult vagy átformálódott szokásait, mégpedig az esztendő körének jeles napjaihoz kötődően. Szokásommá vált, hogy időről időre felütöm ezt a könyvet, a Kerek Istenfája címűt, mert – ahogy Molnár V. József mondta – ha feledésbe merülnek az ünnepek, az ember, az emberség merül feledésbe. Így teszek most, húsvét vasárnapján, a feltámadás ünnepén is. Alig kezdem el a böngészést, máris rálelek az örök érvényű bölcsességre, mellyel a szerző az emberi gyarlóságra és az azon való felülemelkedés lehetőségére hívja fel a figyelmet. Mint írja, ahogy a júdásság és a péterség is bennünk él, úgy arra is képesek vagyunk, hogy kevésnek bizonyuló hitünk Jézus általi megerősítésével legyőzhetetlen erőre tegyünk szert, mint később Tamás.
Istenre figyeléssel, a jóra törekvéssel fölé emelkedhetünk emberlétünk gyöngeségeinek és bízhatunk benne, hogy Isten kipótolja a mi véges erőinket, ha törekszünk rá
– szól a tanács.
Ez a hit munkálkodott elődeinkben is.