– Köbli Norbert, a Blokád című film forgatókönyvírója és Lajos Tamás producer vajon örülnek, hogy a taxisblokád témájához nyúlt az ő mozijuk őszi bemutatója előtt?
– A dráma évek óta kész, két évvel ezelőtt, az Antall József-emlékévben akartuk bemutatni, ez a Covid miatt nem valósult meg. Az összes pályázati döntés és egyebek mind régebbiek, mint hallhattunk volna a filmről, amihez sok sikert kívánok nekik. És az egy másik műfaj. Ráadásul a darabom megjelent azóta drámakötetemben, folyóiratban, mindenki tudott róla, ők is.
– Ugyanakkor hibátlan az időzítés, a negyedik kétharmados Fidesz–KDNP-győzelemhez ilyen közel…
– Szándékosan tettük a bemutatót a választások utánra,
nem akartam, hogy téma legyen a kampányidőszakban, mert ez nem programdarab. Csaknem húsz éve terveztem megírni a két főszereplőm találkozását. Nagyon örülök, hogy így történt, ahogy történt, senki sem foghatja ránk, hogy alantas politikai érdekből mutatunk be egy ilyen helyzetet a színpadon.
– A dráma két létező ember elképzelt találkozásán keresztül mutatja be a történelem fontos pillanatát. Nem az első efféle szerkezetű színműve ez, ám kortárs történetet eddig nem dolgozott fel. Hiánypótló műve mennyiben segíti a közelmúlt történelmének feldolgozását?
– Úgy érzem, jogom van ennek a korszaknak a felelevenítéséhez. Harmincévesen, kortárs könyvkiadó vezetőjeként éltem át a rendszerváltást, ráadásul elég aktívan. Mivel szinte valamennyi, ma már klasszikus kortárs író ott gyülekezett, óhatatlan, hogy jobban beleláttam a háttérbe, mint mások. Egy olyan korszak volt, ami ma már elképzelhetetlen. Konrád György könyve nálam ugyanúgy megjelent, mint Ördögh Szilveszteré, Hernádi Gyuláé, Fejes Endréé, Csurka Istváné és a többieké. Akkor még szóba álltak egymással, és velem is. A kiadót működtető nyomda egy rosszul sikerült privatizáció áldozata lett, kineveztek az élére egy kohómérnököt, és én ott találtam magam a Thália Színház színpadán, ahogy forradalmi beszédet mondok a munkások és a kiadó írói előtt. Göncz Árpád révén, akit még a rendszerváltás előtt ismertem meg, tudtam a tárgyalásokról. Sajnos később már Csurkával való barátságom miatt ő sem beszélt velem, de ez már egy újabb történet.