A közös jövőt szövik a mongol központban

A mongol sztyeppék bölcsességét idézte a One Day in Mongolia Kassai utcai kereskedelmi és kulturális központjának péntek délutáni megnyitója Debrecenben. Az ünnepélyes rendezvényen részt vett Pajna Zoltán, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés elnöke, Puskás István alpolgármester és Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi- és Iparkamara elnöke is.

Hajnal László
2022. 05. 06. 20:43
Mongol Kereskedelmi Központ Fotó: Hajdú-Bihari Napló/Czinege Melinda
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A mindössze hárommillió lakosú, hatalmas területtel rendelkező Mongóliát a Góbi-sivatag és a dombos sztyeppék kettőssége jellemzi. A főként állattartással, mezőgazdasággal és könnyűiparral foglalkozó ország célkitűzése a külgazdasági kapcsolatainak kiterjesztése és a Mongóliában gyártott termékek exportjának növelése. Ezzel összhangban jött létre Magyarországon a One Day in Mongolia Kft., a mongol márkájú termékek kereskedelmi központja. A vállalkozás a természetes alapanyagokból, fenntartható gyártási technológiával készített árucikkek iránt egyre növekvő európai fogyasztói igényeknek megfelelve igyekszik növelni jelenlétét az európai piacon. Célunk azonban nemcsak a termékek eladása, hanem a mongol kultúra és művészet megismertetése a magyar néppel. Ezért központunkban rendszeresen kulturális programokat igyekszünk szervezni a látogatók számára

– mondta köszöntőbeszédében Gannoi Ramdal. A One Day in Mongolia ügyvezető igazgatója kifejtette, egyrészt azért esett Magyarországra a választásuk, mert a Hun Birodalomnak köszönhetően a két ország történelmi kapcsolata nagy múltra tekint vissza. Emellett a magyar és a mongol emberek közötti kölcsönös, szeretetteljes hozzáállás vonzza ide őket.

Emlékeztetett rá, hogy a két nép nyelvében több mint 300 hasonló szó szerepel.  Sainnyambuu Baatarjav szerint a mongol ipari termelés területén vezető szerepet betöltő One Day In Mongolia debreceni központjának megnyitása kiemelkedően fontos a két ország közötti kereskedelmi és gazdasági együttműködés előremozdításában. Mongólia magyarországi nagykövete úgy fogalmazott, a mongol gyapjúból készített, a nemzet kulturális örökségét és sajátos hagyományait megjelenítő mintákkal ellátott szőnyegei és kasmír termékei már régóta elnyerték a nemzetközi fogyasztók tetszését.
Horváth László parlamenti képviselő, a Magyar–Mongol Baráti Tagozat elnöke úgy véli, Mongóliának az elsők között lenne a helye a világgazdaságban.
– Ennek a csodálatos anyanyelvű országnak számos olyan tradicionális kincse van a nyersanyagokon kívül, ami nagyon jó eséllyel pályázhatna a nemzetközi piacokon. Megtapasztaltam, hogy a mongóliai állatok húsa a legtisztább a világon. Ha ma van valami, amit keres a világ, az a tiszta, vegyszer- és adalékmentes élelmiszer – mondta.
A megnyitó vendégei tradicionális mongol élőzene mellett hagyományos népi ételeket és süteményeket kóstolhattak, valamint megcsodálhattak egy különleges festményt is. A hét és fél méter hosszúságú, a Világ egy napja című műalkotást négy festő 12 éven keresztül készítette.

A képen a világ valamennyi országának főbb jellegzetességeit ábrázolták a művészek, így a budapesti Országház és a Lánchíd is helyet kapott a vásznon. 
Enkhbaatar Ulziibadrakh, a One Day in Mongolia kereskedelmi vezetője lapunk érdeklődésére elmondta, a mongol mintázatok leginkább a néphagyományi elemeket és a természettel való harmonikus együttélés fontosságát tükrözik.

Fontosnak tartják a belső békét, a tisztességet és a magyar néppel összefonódott gyökerek táplálását is.

 

Borítókép: Részlet a megnyitó kulturális programjából (Fotó: Hajdú-Bihari Napló/Czinege Melinda)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.