Idén, az erdélyi és az egyetemes magyar irodalom kimagasló alkotója születésének 125. évfordulóján emlékévet hirdetett a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága, mely során egész évben a Kossuth-díjas író kivételes öröksége előtt tisztelegnek határokon átnyúlóan, a Kárpát-medencében és a diaszpórában élő magyarokat egy szellemi közösségbe kapcsolva. A Petőfi Kulturális Ügynökség a Kiemelt Programok Igazgatóságának szervezésében könyvbemutatóval, diákokat megszólító csapatjátékkal és szabadtéri kiállítással is készül.
A programok, események célja nemcsak az, hogy a résztvevők emlékezzenek egy szerzőre, hanem az, hogy a jelenünkben, a mában elhelyezzük őt, határok nélkül képviselve műveinek megfoghatóságát, egy életmű megismerhetőségét– olvasható az ügynökség programajánlójában.Pünkösdkor, a lélek ünnepén Székelyföldön Tamási Áront ünnepelni felemelő, irodalmilag meghatározó lehetőség– fejtette ki Juhász Anna irodalmár, a Petőfi Kulturális Ügynökség Kiemelt Programok igazgatója, aki a januári és májusi irodalmi utazásokra örömmel gondol vissza, ugyanis kiemelt érdeklődés fogadta az eseménysorozatot.
Tamási Áronról azt állították, hogy
amihez hozzáért, az menten megszépült. Az ő szemén keresztül a valóság mesevilág, nála a sötétség is tündérfényekkel világít. A kiemelt év esély, hogy alkotómunkája érték és élmény legyen a mai olvasónak, ne csak jelkép – hívta fel a figyelmet Sipos Lajos irodalomtörténész, akinek „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne” címmel idén jelenik meg a székely író életének fontos eseményeit, állomásait, meghatározó helyszíneit, szereplőit és írásainak létrejöttét, történetét felvonultató kötete, melynek bemutatójára június 2-án, Gyergyószentmiklóson és június 3-án, Csíkszeredában kerül sor az Irodalmi Szalon-estek keretei között. A szerzővel Juhász Anna irodalmár beszélget majd.
Sipos Lajos a kurátora a Bölcső a hegyek között című szabadtéri kiállításnak is, amely a Farkaslakán született Tamási Áron munkásságára fókuszálva Budapestet követően Csíkszeredában nyílt meg május 14-én. Június 3-án kerül sor a finisszázsra, melyen a tizenhat tablóból álló tárlat adja majd a hátterét a Tamási nyomában elnevezésű, diákoknak szóló csapatjáték eredményhirdetésének is. A kiállítás ezt követően, június 5-én érkezik következő állomására, Székelyudvarhelyre.
Borítókép: „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne” címmel jelenik meg Sipos Lajos irodalomtörténész kötete (Fotó: PKÜ)