Az Ybl Miklós térről belépve a Várkert Bazárba, annak nyitott rámpáján mindkét irányban nagy méretű, belülről megvilágított képekkel találjuk szembe magunkat, amelyek megidézik a hajdani balatoni nyarakat a budapesti éjszakában (persze nappal is). Tovább sétálva, egymás után mutatkoznak be az egykori fürdőruhadivat változatai, melyek a konfekcióból vagy akár a Corvin, az Aranypók vagy a Luxus Áruház kínálatából kerültek ki. A Balaton-part elmaradhatatlan részét képezte ugyanakkor a Taurus Gumiipari Vállalat gumimatracainak színes kavalkádja is, melyek közül az 1957-ben, Palma fantázianéven elhíresült modell lett a legkeresettebb.
Ebből annak idején több mint egymillió darab készült, és nemcsak az NSZK-ba, de az Egyesült Államokba is importáltunk belőle
– árulta el Sikota Krisztina, a Várkapitányság turisztikai és kulturális vezérigazgató-helyettese a tárlat megnyitóján, ahol stílusosan, a Duna melletti naplementében, a déli panoráma teraszon retró lángost és fröccsöt is kínáltak, miközben a KFT frontembere, Bornai Tibor többek között a Balatoni nyár című slágerét adta elő.
A Balaton RETROspektív című kiállítás nemcsak informatív, múltidéző plakátokat és képeket, de konkrét tárgyakat is felvonultat, köztük egy Csepel Csillag kempingkerékpárt, amelyre bárki felülhet, hogy tekerjen néhány képzeletbeli métert a megidézett Balaton mellett. Aztán ott vannak az Utasellátó kerámiatányérai, melyek festésében Hofi Géza is kivette egykor a részét – tudhattuk meg számos, a korra vonatkozó, kevésbé ismert érdekesség mellett a tárlatvezetésen Glázer Tamástól, a Tó-retró.hu blog https://toretro.hu/ ügyvezető szerkesztőjétől.
A Kádár kori balatoni retró életérzést körüljáró internetes portál négy éve indult, és a Pogány Madonna című kultikus film ihlette, amely „a könnyed szórakoztatás mellett, olyan képet rajzol a 80-as évek Magyarországról, annak minden hibájával, esetlenségével együtt, hogy a mai napig nevetünk rajta, miközben sokat megtudunk az akkori világról”
– mondta el az ügyvezető szerkesztő, aki Dr. Kardos néven publikált írásaival történeteket mesél, és a nosztalgiát kívánja felkelteni olvasóiban a magyar tenger iránt.