A film alapcselekménye egy olyan megtörtént eseménynek állít filmtörténeti emléket, melynek mély valóságalapja van, ugyanakkor a korszak sematikus, némileg ideologizált ábrázolásmódján keresztül, romantikusan és izgalmasan mutatja be a kuruc szabadságharchoz kapcsolódó felvidéki csatákat. Elkészítésének apropóját a szabadságharc 250. évfordulója adta. A forgatókönyv Barabás Tibor író ötletéből készült, aki kutatásai során egy korabeli naplófeljegyzéssel találkozott, melyben Beniczky Gáspárnak, Rákóczi titkárának a visszaemlékezései szerepeltek. Ebben található az a leírás Bornemissza Jánosról, aki tizenegyedmagával, mélyen bent az ellenséges földön fogságba vetette a labanchadak főgenerálisát, és zsákmányul ejtette a császári hadipénztárat.
1708-ban járunk, harcászati szempontból egy parányi falu, Réte jelenti Nyitra, illetve az egész Felvidék kulcsát. Ezért a Habsburg csapatok megerősítik a védelmét, és mindenkit helyi sáncmunkára kényszerítenek. Bornemissza János (Bitskey Tibor), az ifjú kuruc vitéz a faluból való, sőt szerelme, Anna (Vass Éva) is itt él. A fiatal főhős a nyitrai várkapitány, Inczédy ezredes (Sármássy Miklós) korábbi jobbágyaként eddig csak amolyan tessék-lássék feladatokat kapott. Ami persze érthető, hiszen Inczédynek nem nagyon van ínyére, hogy Rákóczi utasításai szerint járjon el, pláne nem örül annak, hogy a kurucnak beálló parasztjai később felszabadulva saját földhöz, vagyonhoz jussanak. Ezért hát mindent megtesz, hogy szándékosan lassítsa a felvidéki hadjárat sikereit. Árulására persze fény derül, de addigra Bornemissza már strázsamesteri rangban van, köszönhetően Vak Bottyánnak (Mádi Szabó Gábor) aki időközben megérkezik Nyitra várába. A legendás kuruc tábornok, mielőtt a had elindul, felderítő portyára küldi Bornemisszát. És itt kapcsolódunk valójában a már említett történelmi valósághoz. Ugyanis 1708 február 16,-án egy Vág mentén portyázó kuruc csapat, egy véletlenszerű rajtaütés következtében elfogja Maximilian Adam von Starhemberg grófot (Szabó Sándor), aki történetesen a császári csapatok újonnan kinevezett tábornoka volt. A film szinte híradószerűen dokumentálja a valóságban történteket. Bornemissza tettéért előbb főstrázsamester kinevezésben részesül, majd az a megtiszteltetés éri, hogy a foglyot személyesen viheti Kassára a fejedelem színe elé. Rákóczi (Deák Sándor) a merész kuruc kapitánynak hadnagyi rangot ad. A film egy győzedelmes ütközettel zárul, amely ugyan a falu felszabadításáról mesél, ezzel együtt vélhetően nem a történelmi hűségen alapul. Ugyanis Bottyán Jánost 1706-ban nevezték ki a Nyugat-Felvidék általános parancsnokának, így a látványos ütközet a film végén inkább fikciós elképzelés és általános tabló egy győztes kuruc–labanc csatáról.
A film forgatása 1954 nyarán kezdődőtt el, a Bükk magas fennsíkjain. A Létrás-tetőn található kutatóháztól nem messze lévő mezőn például pont az említett császári generális elfogásának a jelenetét forgatták le, de dolgozott a stáb Jávorkúton is, ahol a portyázó Fekete Miska (Zenthe Ferenc) szabadcsapatával találkozik a Vak Bottyán vezette kuruc sereg. Szintén hangsúlyos a filmben a Bükki Nemzeti Parkban található Garadna-patak megjelenése, ahol egy kisebb csatajelenetet rögzítettek. A Miskolchoz tartozó Görömbölyön pedig a közeli erdőben vették fel azokat a képsorokat, mikor a kurucok kiszúrják a távolból érkező Maximilian Adam von Starhemberg gróf hintóját.