„Vágyakozva néztünk át a hídon”

Soha ennyi magyar közösség még nem jelentkezett Szarka Tamás Kossuth-díjas zenész, zeneszerző felhívására, aki idén negyedik alkalommal kérte a világ magyarságát a Kézfogás című dalának együtt éneklésére a nemzeti összetartozás napja alkalmából.

Zana Diána
2022. 06. 02. 6:11
Fotó: Gálos Viktor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cikkünk írásakor ez a szám már meghaladta a kétszázhetvenet. Szarka Tamás kifejezte reményét, hogy a közös éneklés napján a résztvevő közösségek száma elérheti vagy túl is lépheti a háromszázat, amelyet – mint mondja – nyugodtan megszorozhatunk akár még sok százzal, hiszen a legtöbb intézmény iskola és óvoda, ugyanakkor az énekes elárulta, hogy települések, de még idősotthonok is jelezték részvételi szándékukat.

Ahogy korábban már beszámoltunk róla, Szarka Tamás először 2019-ben, több mint ötezer gyermekkel énekelt a Kossuth téren; velük egy időben pedig már akkor települések százaiban szólt a dal határokon innen és túl. A következő évben, a pandémia idején számos közösségi és egyéni produkció felvételének összeillesztéséből született meg egy videóklip arra emlékeztetve, hogy egymástól távol is képesek vagyunk kifejezni a bennünk élő nemzeti egységet.

Tavaly pedig az Országházban, a Szent Korona mellett adta elő a Kézfogást a zenész, akihez évről évre egyre több magyar intézmény csatlakozik világszerte.
 

A legutóbbi alkalom az énekesnek is meghatározó élmény volt, ahogy ő fogalmaz, élete egyik sarokkövét jelentette. – A Szent Korona nem csupán egy tárgy: lelke van. Amikor a jelenlétében énekelhettem el a dalomat, magam is zavarba jöttem. Csodálatos és felemelő érzés volt – emlékszik vissza Szarka Tamás, aki idén egy erősen szimbolikus jelentéstartalmú helyszínt választott, mégpedig az Észak- vagy Révkomáromot és Dél-Komáromot összekötő Erzsébet hidat, amelyhez személyes történetek is fűzik.

Külhoni magyarként ő is számtalanszor találkozott a kisebbségi lét nehézségeivel. Sokan úgy tartják, hogy a Duna összeköt, azonban – elmondása szerint – ennek sokáig éppen az ellenkezőjét élték meg Felvidéken. Volt azonban néhány híd – köztük a komáromi –, amely a folyó két partján élő magyaroknak lehetőséget teremtett a találkozásra. Illetve teremthetett volna, de – ahogy Szarka Tamás fogalmaz – mindig volt valaki, aki helyettük döntötte el, hogy átmehet-e magyar a magyarhoz.

– A 90-es években egy határőr azt mondta nekem, hogy csak a holttestén át jutok be Magyarországra – meséli, majd egy 80-as évekbeli rendelkezéssel folytatja, amely két-három évig is hatályban volt, és évenkénti két határátlépést engedélyezett. – Az NDK-ba vagy Lengyelországba mehettünk akárhányszor, Magyarországra nem. Mindig vágyakozva néztünk át ezen a hídon, aztán vagy átmehettünk rajta, vagy nem – emlékszik vissza. Úgy véli, hogy vannak azonban kegyelmi időszakok – mint amit most is élünk –, amikor senki nem korlátozza az egymással való találkozást határon innen és túl.

Június 3-án 11 órakor még a forgalom is megáll majd néhány percig az idén százharminc esztendős komáromi Erzsébet hídon, ahol Szarka Tamás helyi iskolásokkal énekli majd el a Kézfogás című szerzeményét, amelyet jó ideje a nemzeti összetartozás himnuszaként emlegetnek.

Az esemény mindenki számára nyitott, ugyanakkor Szarka Tamás közösségi oldalain élőben online is figyelemmel követhető lesz. A Duna fölött, a világ legbékésebb módján, énekkel fejezzük ki, hogy a magyarság legfontosabb élő szövete az összetartozás, amely megjelenik a kultúránkban, hitünkben, vallásunkban, nyelvünkben, szokásainkban – fejti ki a zenész, aki szerint az összetartozás érzése olyan fontos, akár a levegő, hiszen ez ad gyökeret és erőt.

Borítókép: Szarka Tamás (Fotó: Gálos Viktor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.