Több ezer tudós és mérnök részvételével jelenleg is zajlik az a nagyszabású vállalkozás, amelynek célja, hogy feltárja az emberi agy titkait. A kötet sorra veszi, miként működik, hogyan tárolja az emlékeket, információkat, hogyan hívja elő őket, hogyan zajlik a döntés folyamata, és milyen következményekkel járhat a világ problémáinak kezelésében, ha az intelligenciánkat jelentősen megnöveljük. Érdekfeszítően vizsgálja az érzelmi és az erkölcsi intelligenciát, a tudat eredetét, az ember kiszámíthatóságát és a szabad akaratot, továbbá
felvázolja azt a radikális lehetőséget is, hogy az ember egyesül az általa létrehozott intelligens technológiával.
A projekt igazi áttörést jelentő része az agyi neocortex különböző szintjei működésének reprodukálása. Itt, az észlelésért, a memóriáért és a kritikus gondolkodásért felelős agyterületen játszódik le ugyanis a rekurzív, hierarchikus gondolkodás folyamata. Nagymértékben ismétlődő struktúrákból áll, és lehetővé teszi, hogy az ember tetszőleges összetettségű gondolati struktúrákat hozzon létre.
A szerző bemutatja az általa megalkotott agyi mintázatfelismerési elméletet: a neocortex alapvető működési algoritmusát.
A kötet áttekinti azt is, hogy az agy mintázatfelismerési elmélete milyen válaszokat ad az embert régóta foglalkoztató kérdésekre. Ennek során szó esik az ősagyunkról is – amely még az emlőssé válásunk előtt fejlődött ki –, hiszen az nem tűnt el nyomtalanul. Valójában még mindig ez adja a legtöbb motivációt akkor, ha kielégülést keresünk vagy el akarjuk kerülni a veszélyeket. Ezeket a célokat azonban a neocortex szabályozza, amely mind tömegét, mind tevékenységét tekintve uralja az emberi agyat. A neocortex különböző területeit a biológiai evolúció különböző mintázatokra optimalizálta.
Például
a szerelem jelenségét vizsgálva kifejti, hogy evolúciós nézőpontból szemlélve csak azért létezik, hogy kielégítse a neocortex szükségleteit.
Ha nem rendelkeznénk neocortexszel, akkor maga a nemi vágy elég lenne a szaporodás biztosításához. A neocortex a biológia legnagyobb vívmánya. A szerelemről szóló versek – és az összes többi szellemi termékünk – pedig a neocortexünk legnagyobb találmányai – írja.