Az ország egyik legrégebben működő népzenei együttese, az ötvenéves táncházmozgalom zászlóshajója. Fiatalok generációi nőttek fel a zenéjükre, tanulták a táncokat az ő muzsikájukkal, felvételeik legendásak itthon és külföldön egyaránt. Számtalan hazai díjuk mellett (Liszt-, Kossuth-, Prima Primissima-díj) megkapták a WOMEX Artist Awardot is, ami a legnagyobb nemzetközi elismerés a világ- és népzenében.
Odaadásuk a népzene iránt, a régiektől tanult alázatuk a hivatásuk iránt és mély emberségük egymás és a külvilág felé – ezek határozzák meg a zenekar szellemiségét.
A Muzsikás együttes évtizedek óta meghatározó népzenei élménye a következő generációknak: gyerektáncházaikban ezrek tanulták az első lépéseket, rendhagyó énekóráikon a koncerthelyszínektől távol élő, esetleg nehezebb sorsú gyerekek is közel kerülhetnek a népzenéhez, koncertjeiken húszévestől a nyugdíjas korúakig több generáció énekli együtt a legszebb népdalokat.
A táncházmozgalmat szeretnénk egy saját fesztiválon is éltetni olyan meghívott vendégekkel, akik gazdagítják a mi zenénket. Fontos számunkra, hogy megismerjék a zenei hagyományokat a fiatalok, a következő generáció, és olyan terekben is megszólaljon a népzene, ahol elsősorban más műfajok vannak otthon. Célunk a fesztivállal többek között az is, hogy az egyszerre régi és modern magyar népzene minél szervesebben jelen legyen a magyar gondolkodásban, mindennapjainkban. Ezért dolgozunk évtizedek óta, és így lesz ez a fesztivál három napján is
– fogalmazott Hamar Dániel, a Muzsikás együttes alapító tagja.
A fesztivál részeként, október 6-án több iskolába jut el a Muzsikás a – már legendás – rendhagyó énekórákkal, amely rendszerint nemcsak a gyerekeknek jelent életre szóló élményt és formálja közösségüket, de a pedagógusoknak is számos új ismeretet és emlékezetes találkozást kínál a népzenével.
Kása Béla fotói emblematikusak lettek a táncházmozgalomban, most szélesebb közönséghez jut el a kiállítás, amit kifejezetten a fesztivál kérésére válogatott össze a művész, s október 7-én nyílik meg a Fonóban.
Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség-díjas csángó énekes asszony 2005 óta lép fel a Muzsikással. A közös koncertjeik mindig ünnepszámba mennek, így lesz ez október 7-én a Fonóban, majd másnap, október 8-án a Zeneakadémia Nagytermében, ahol Balogh Kálmán cimbalomművésszel, valamint a Kacsó Hanga és Szabó Dániel duóval kiegészülve lépnek fel.
A fesztivál egyik fénypontjának ígérkezik október 7-én a Huun Huur Tu, a Tuvai Köztársaságból érkező legendás torokénekesek fellépése a Fonóban, amit táncház követ.
A fesztivál programjaira a szervezők várják a népzenét kedvelőket, a táncházasokat és a műfajjal még csak ismerkedő érdeklődőket is.