Az EU4Art projektben az MKE hallgatóin túl rész vettek a drezdai Hochschule für Bildende Künste, a római Accademia di Belle Arti di Roma és a rigai Latvijas Mākslas Akadēmija tanulói is. Friss, lendületes, inspiratív, ötletgazdag műveket láthattunk a PR101-es standon, mely messzemenőleg kiemelkedett a sokszor erőszakosan provokatív és divatos témák hullámára felült nagy kereskedelmi galériák standjai közül.
A képzőművészeti vásárokon fontos a vezető galériák, meghatározó művészek alkotásainak megismerése, s ebből a szempontból is hiánypótló a budapesti rendezvény. Ugyanakkor úgy vélem, a vásár valódi értéke a fiatal alkotók felvonultatásában rejlik, hiszen értő figyelemmel kell fordulnunk a művészeti egyetemisták felé. Nem titok, hogy a kiállítók többsége néhány éven belül szakmájuk élvonalbeli festői, szobrászai, grafikusai vagy éppen intermédia művészei lesznek.
A hallgatók bátran kísérleteztek új médiumokkal, s nem tolakodón reflektáltak a globális problémákra. Izgalmas példa erre többek között Kürti Madlen Mirjam Egy falanszter története vegyes technikával készült „történetdoboza”, amely a megismerés érdekében cselekvésre ösztönzi a befogadót, aki jelenetről jelenetre újabb képet emel ki a ládából, ám ez csak úgy valósulhat meg, ha a látogató egyben mesélővé válik.
Borítókép: Egy szobor a kiállításról (Forrás: Facebook)