A Kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) magyar tagozata konferenciával, könyvbemutatókkal és kiállításokkal ünnepli az erdélyi magyar nyelvű felsőoktatás százötven évét október 12. és 14. között. Az ünnepélyes megnyitót a Kiválóság ma című tudományos konferencia követi, amelyen az egyetem oktatói és meghívott vendégtanáraik tartanak előadásokat.
A háromnapos rendezvénysorozat részeként több könyvet is bemutatnak, köztük Gaal György irodalom- és helytörténész egyetemtörténeti kötetét, A Szegedi Tudományegyetem és elődei története című kiadvány második részét, valamint A kolozsvári egyetem története az alapítástól a szegedi újrakezdésig című könyvet.
Az egyetem főépületének előcsarnokában az érdeklődők egy egyetemtörténeti kiállítást is megtekinthetnek.
A BBTE magyar tagozata arra emlékezik ezeken a napokon, hogy 1872. október 12-én született meg az az uralkodói rendelet, amely jóváhagyta a kolozsvári magyar királyi egyetem működését. Az alapokat olyan tudós tanárok tették le, mint Fehér Lipót, Farkas Gyula, Riesz Frigyes, akiknek a nevével ma is találkozik az, aki matematikát tanul a világ valamelyik felsőoktatási intézményében, nyilatkozta az Erdélyi Figyelőnek Soós Anna rektorhelyettes.
A pontosság kedvéért érdemes megjegyezni, hogy a kolozsvári egyetemi oktatás a XVI. századig vezethető vissza.
Dávid Ferenc reformátor istentagadási pere és elítéltetése volt az a pillanat, amikor Báthory Kristóf fejedelem cselekvésre szólította fel királyi öccsét, Istvánt. Az első tizenkét jezsuita 1579. szeptember 14-én indult útnak Lengyelországból Erdélybe, hogy Kolozsvárott neveljék, oktassák az ifjúságot. Erdélyi tartózkodásuknak az 1579-es tordai országgyűlés biztosított törvényes alapot.