Művészet és innováció: akár betyár jó üzlet is lehet?

Lehet-e a művészetből üzlet, és ha igen, nem vész-e el közben az innováció? Többek között ez volt az egyik fő kérdése annak az interaktív műhelybeszélgetésnek, amely a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, az intézmény Innovációs és Tudásközpontja szervezésében zajlott csütörtökön, a Budapesti Területi Innovációs platform keretében.

Magyar Nemzet
2022. 12. 11. 8:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Művészet, innováció, üzlet elnevezésű rendezvény apropója egy sikeres pályázat zárása: a Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE) 2019-ben teremtette meg azt a Proof of Concept elnevezésű alapot, amely a művészeti képzésben részt vevő hallgatók és a piaci szektor közötti párbeszéd építését célozta meg. Az alkotásaikkal, művészeti innovációjukkal pályázó hallgatók egy háromnegyed éves program keretében kaptak módot – és anyagi ösztönzést – arra, hogy eljuthassanak az ötlettől a megvalósulás küszöbéig, vagy akár azon is túl. 

A hallgatókat a gazdasági szférában tapasztalatot szerzett személyes mentor támogatta, hogy ne magukban bolyongjanak ezen az úton. A mentor dolga volt, hogy a pályázók arra érdemesnek tartott innovatív művészeti produktumai eljuthassanak abba a fázisba, ahonnan már csak egy lépés a közkinccsé válás, a piacra lépés – az ötlet kézzelfogható hasznosulása. 

 

Prototípusok készültek, üzleti tervek és marketingjavaslatok – miután a mentor segítségével sikerült összehangolni a gazdaság, a gyártási technológia és a piac szempontjait az alkotási folyamat és a kész alkotás sajátosságaival. A rendezvényen az egyetemi szféra képviselői mellett üzletemberek, befektetők, a kezdő vállalkozásokat támogató szervezetek, köztük a Magyar Angyalbefektetői Közösség „üzleti angyalai” vettek részt, de képviseltette magát többek között a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala is. 

Magyar szuveníreken is dolgoztak a hallgatók: a betyáros bádogbögre népszerű tervezés lett (Fotó: MKE)

A pályázati források hasznosulására jó példa két fiatal alkotó, Derczbach Dóra és Gombos Ágnes, valamint két cég, a Memories of Hungary illetve a Hungarian Souvenirs közös munkájának gyümölcse. 

Itt már nemcsak prototípus, hanem Rózsa Sándor, Angyal Bandi és társaik ihlette valódi, eladható termék is született. 

 

A hagyományőrzés jegyében készült el a betyáros tárgykollekció (Fotó: MKE)

A sokféle hordozón – táblaképen, táskán, bögrén, klasszikus ajándéktárgyakon – megjelenő, tartalmukban hagyományőrző, mégis trendi módon fiatalos, attraktív és innovatív figurákkal a befektetők szerint nagy érdeklődésre számíthatnak a külföldi turisták körében. A teljes kollekció piacra kerülésével egy új, szerethető, a magyar kulturális hagyomány egy elemét magas vizuális színvonalon testközelbe hozó motívumvilág nyílik ki.

 

Borítókép: Pillanatkép a nemrég megrendezett Képzős nyíltnapról (Fotó: MKE/Facebook)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.