MIK A FELVÉTELI KÖVETELMÉNYEK?
Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy milyen bemeneteli követelményeknek kell megfelelnie annak a diáknak, aki az SZFE látványtervező mesterképzésén szeretné folytatni felsőfokú tanulmányait. Nos, teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe a látványtervezés, az alkalmazott látványtervezés, az intermédia, az építőművészet, a médiadizájn, az animáció, a formatervezés és a textiltervezés alapképzési szak. De ne csüggedjen az sem, akinek a BA-oklevelén nem ezek a végzettségek szerepelnek, ugyanis meghatározott kreditek teljesítésével figyelembe vehető a művészet képzési területről az építőművészet, a formatervezés, a mozgókép, a dizájnkultúra, a fotográfia, a mozgókép, a tárgyalkotás, a tervezőgrafika, a művészetközvetítés képzési területről a kézműves tárgykultúra, a képalkotás, a képi alkotás, a műszaki képzési területről az építészmérnöki, illetve az építőmérnöki alapképzési szak.
Azonban nem kizárólagos ez a lista sem, hiszen, ha valaki a felsoroltakon túl más területről jönne az SZFE-képzésre, még akkor sincs veszve semmi. Ugyanis a felsőoktatási intézmény kreditátviteli bizottsága elfogadhat más hasonló területről alap- és mesterszakokon szerzett krediteket is mint előtanulmányt. Erre kitűnő példa Laura is, aki a divat területéről érkezett az SZFE-re.
MŰVÉSZETI PORTFÓLIÓ MŰFAJI MEGKÖTÉSEK NÉLKÜL
A képzés előnye, hogy – mint a legtöbb művészképzés – kiscsoportos formában zajlik. Idén is nyolc-tíz hallgatót várnak az oktatók. A felvételi azonban három fordulóból áll. Az első forduló voltaképpen egy előzetesen benyújtandó feladat, amit egészen április 5-ig lehet leadni névvel ellátott adathordozón.
Minden olyan tervet, minden olyan rajzot be lehet adni, ami megmutatja, hogy én erre a szakra szeretnék járni, és alkalmas is vagyok rá. Olyan művészeti portfóliót kell összeállítani, ami rámutat az erősségeinkre. Merev műfaji keretek nincsenek – lehet festmény, szabadkézi rajz, de fotó vagy akár makett is
– fejtette ki Laura.
Aki pedig továbbjut az első megméretésen, részt kell vennie a felvételi vizsgákon. A jelentkezők elsőként egy írásbeli teszten adnak számot általános műveltségükről és tájékozottságukról.
Még ugyanebben a fordulóban kapunk egy szövegrészletet, amire kell készítenünk néhány jelmeztervet. Ezeket a rajzokat hazavihetjük, és akár ki is egészíthetjük a következő és egyben utolsó fordulóra
– tette hozzá Wasilewski Laura. A szóbeli meghallgatáson és beszélgetésen, amely a felvételi bizottság előtt zajlik, már lehetőség van a személyes motivációkról, az elképzelt irányról – jelmez- vagy díszlettervezés – is beszélgetni a mentortanárokkal.
A látványtervező művész mesterképzés bemutatása a Felvi.hu oldalon
A látványtervező művész mesterszak célja vizuális szakemberek képzése. A hallgatók tanulmányaik elvégzése után a mozgókép-művészeti kulturális szakma bármely szegmensében el tudnak helyezkedni. A négy féléves mesterszak komplex tervezői feladatok megoldását igénylő vezető tervező művészképzést nyújt, tantárgystruktúrája erősen épít a film- és látványtervezői, képző-, digitális és alkalmazott művészeti, valamint építész szakok ismeretköreire. A képzés során hangsúlyosan jelennek meg a vizuális feladatokra épülő mozgóképes, valamint az új digitális platformok vizualizációjára épülő játék- és interaktív látványtervezésre vonatkozó tantárgyak.
A filmes fókuszú látványtervező művész mesterképzésre február 15-ig lehet jelentkezni a Felvi.hu oldalon.
Borítókép: Berzsenyi Krisztina jelmeztervező a tanítványával, Wasilewski Laurával (Fotó: Havran Zoltán)