Az ünnep előestéjén, március 14-én a frissen felújított Orfeusz és Eurydiké mozipremierjével indul a program. Az ACE (Európai Filmarchívumok Szövetsége) támogatását is elnyert operafilmmel Gaál István rendező és az operatőr Sára Sándor születésének 90. évfordulója előtt is tiszteleg a Nemzeti Filmintézet.
Gaál István 1985-ben készült alkotásával nem pusztán megfilmesítette Gluck operájának bécsi változatát, hanem gazdag képi világával és erős szimbólumrendszerével markáns szerzői filmmé avatta azt, amelyet a nemzetközi filmkritika Bergman Varázsfuvolájával és Losey Don Giovannijával együtt emleget. Orfeuszt nem mitológiai hősként, hanem esendő emberként ábrázolja, aki a halál misztériumával szembesül.
Orfeusz Miller Lajos csodás baritonján szólal meg, Eurydikét Maddalena Bonifacio, Ámort Kincses Veronika szólaltatja meg, Orfeuszt Téry Sándor, Eurydikét Eszenyi Enikő, Ámort Sebestyén Ákos alakítja.
A felvételhez a Liszt Ferenc Kamarazenekar és a Magyar Rádió és Televízió Énekkara működött közre, Vásáry Tamás vezényletével.
Látványos operafilm a nemzeti ünnepen
Katona József Bánk bán című drámájának színházi premierjét 1848 tavaszán a forradalom kitörése söpörte el. Ennek emlékére március 15-én este Erkel Ferenc operájának filmváltozatát vetíti az Uránia, éppen húsz évvel a filmfeldolgozás bemutatója után.
Káel Csaba nagyszabású operafilmje a hazai bemutatót követően jelentős nemzetközi sikert is aratott, világszerte megcsodálhatták az operakedvelők. A Hollywood Reportertől az India Timesig rengeteg elismerő kritika jelent meg a filmről. A mértékadó Varietyben Robert Koehler közölt róla egyértelműen dicsérő kritikát, a Chicago Sun Timesban Laura Emerick pedig azzal méltatta, hogy
az opera és film műfajának eddigi legsikeresebb ötvözése.
A XIX. századi historikus festészetre emlékeztető látványvilágot korhű díszletek és jelmezek felhasználásával az Oscar-díjas operatőr, Zsigmond Vilmos vitte filmre, s nagyrészt eredeti helyszíneken, Erdélyben, Jákon, Ócsán, Esztergomban, Visegrádon, Bélapátfalván és Budapesten forgatták. A különleges hangfelvétel filmes térélményt nyújt.
A film szereplőgárdája kimagasló, a főbb szerepeket nemzetközi hírű magyar énekesek tolmácsolják: Kiss-B. Atilla (Bánk bán), Marton Éva (Gertrúd), Rost Andrea (Melinda), Gulyás Dénes (Ottó), Kováts Kolos (II. Endre), Miller Lajos (Tiborc), Sólyom Nagy Sándor (Petur bán).
A programot március 13-án délelőtt és kora délután diákvetítések egészítik ki az NFI – Filmarchívum Klassz programjának szervezésében. A nemzeti ünnep alkalmából a 80 huszár, a Feldobott kő, a János vitéz és a Szirmok, virágok, koszorúk című filmeket vetítik iskolai csoportoknak, ingyenesen.
A filmek teljes körű restaurálása a Nemzeti Filmintézet filmfelújítási és digitalizálási programja keretében valósult meg.