A Filmfesztiválkörkép – A magyar filmfesztiválok működése és lehetőségei 2011–2020 között című kötet hiánypótló munka, amely a 2021-es I. Savaria Konferencia szakmai anyagaira támaszkodik. A szakmai rendezvényt a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete (MMA MMKI) a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemmel (MOME) összefogva a Savaria Filmalapítvánnyal szervezte. A kötet az MMA MMKI gondozásában, a MOME, a FilmHungary és a Savaria Filmszemle szakmai támogatásával jelenik meg. A kötet szerkesztője Kollarik Tamás.
A kötet írásait a legfontosabb magyar filmfesztiválok igazgatói jegyzik
Az I. Savaria Konferencián a Kárpát-medence magyar szervezésű filmfesztiváljai mutatkoztak be, azzal a kimondott céllal, hogy az előkészítésben és a megvalósításban dolgozó meghatározó szakemberek megismerjék egymást. A konferencia nyitóelőadását Kollarik Tamás, a konferencia elnöke tartotta, ami Vincze Zsuzsanna és Kollarik Tamás közös kutatásának bemutatásával indult. Annak érdekében, hogy a magyar filmfesztiválok helyzetét feltérképezzék, 2020 februárjában egy 32 kérdést tartalmazó kérdőívet állítottak össze, amit a jelenleg is működő filmfesztiváloknak küldtek meg, önkéntes adatszolgáltatásra kérve őket. Az adatszolgáltatást a fesztiválok háromnegyede teljesítette, az így kapott adatokból, valamint internetes felületekről, szakmai, támogató szervezetektől kapott információk alapján állt össze a nyitóelőadás, és ezek alapján kezdhették meg a szervezők a konferencia megszervezését.
A konferencia Kollarik Tamás producer, jogász, egyetemi oktató, filmes szakember moderálásával és nyitó előadásával indult, majd Bíró Tibor igazgató a CINEFEST Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválról beszélt, Paszternák Ádám ügyvezető a Kreatív Európa Iroda Média alprogramjáról, míg Bartók Csaba a felvidéki képírók helyzetét mutatta be.
Demeter Éva fesztiváligazgató az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál történetét ismertette. Buglya Zsófia, az Uránia Nemzeti Filmszínház programigazgatója az Uránia és az Urániák történetéről tartott előadást, Tolnai Szabolcs filmrendezőtől a Vajdasági magyar filmszemlékről hangzott el kiváló ismertető, Lovass Tibor alapító-szervező a Göcsej és a Savaria filmszemlék küldetéséről, szerepéről, történetéről beszélt, Zágoni Bálint rendező, forgatókönyvírótól az erdélyi magyar filmszemle, a Filmtettfeszt húsz évét mutatta be a konferencia résztvevőinek. Mikulás Ferenc igazgató a Kecskeméti Animációs Fesztivált hozta el az érdeklődőknek, míg Fülöp József, a MOME rektora az animációs műfajról és közönségéről beszélt.
A megjelent kötetben a konferencián felszólalók mellett Szosznyák Dominika, a MOME Anim fesztiváloztatásért felelős szakembere jelentkezett tanulmánnyal az animációs fesztiválok szerepéről.
Az elmúlt fél évtizedben a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete – Kollarik Tamás filmes szakember koordinálásával – hiánypótló kutatásokat végzett és unikális filmes könyveket jelentetett meg, amelyek nemcsak a mozgóképes szektorban dolgozó szakemberek könyvtárának kötelező kötetei lettek, de egytől egyig bekerültek az egyetemi oktatásba is. A Fudamenta profunda sorozatban a Mozgókép és paragrafusok, az Animációs körkép és a Film és jog, a Documenta Artis sorozatban a Magyar producerek I., a Magyar forgatókönyvírók I. és a Magyar animációs alkotók I. címen megjelent könyveket nemcsak a szerző-szerkesztő Kollarik személye és munkája köti össze, hanem az is, hogy a legelismertebb kortárs szakemberek és szektorális szereplők a szerzői vagy az alanyai a köteteknek. Ez a munka a Filmfesztiválkörképpel folytatódik, és az idei Kecskeméti Animációs Fesztiválon Kollarik Tamás szerkesztésében a Magyar animációs alkotók II. kötet bemutatóját is várhatjuk.
Borítókép: Takó Sándor, Kollarik Tamás, Mikulás Ferenc és Lovass Tibor (Fotó: Teknős Miklós)