Az 1. Duna nemzetközi színházi fesztivál különböző nemzetek színházi identitásának bemutatását tűzte ki célul. Szeretné a művészeten keresztüli összetartozást hirdetni, összehívva a legpezsgőbb kulturális életű Duna-menti városokat, hogy képviseletükben egy-egy reprezentatív színház vegyen részt a Győri Nemzeti Színház fesztiválján.
Nagyon egyszerű leszek. Az élet, történjék bármi, megállíthatatlanul tör előre, keresnénk a kijáratot, de minden ajtó zárva, benne ragadtunk. Ez egy olyan érzelmi állapot, amit sokan megtapasztalunk életünk során, talán túl sokan is, mégis keveset beszélünk róla, és azt is csak félve.
Dorra, a boszniai lány, egy megrázó élményen esett át; Kate, az amerikai nő, úgyszintén: az egyik saját testén keresztül tapasztalta meg a fájdalmat, ami húsáig hatolt és lassú növekedésnek indult benne, a másik a lelkének széthullásában. Mindketten a kiutat keresik ebből a zsibbasztó ürességből, ami egy fekete küldemény a külvilág részéről.
Azonban a legnagyobb sötétben ismerszik meg a fény, ez a küldemény ajándék is lehet, ha felismerjük, elfogadjuk és szeretjük. Exit: kijárat az életből az életbe.
A Duna színházi fesztivál fő koncepciója a különböző nemzetek színházi identitásának bemutatása. A fesztivál egy találkozási pont, egy közös narratíva helyévé válna.
A baden-badeni Feketeerdő forrásától, egészen a Fekete-tengerbe való érkezéséig, a Duna tíz országon folyik át, mindenikük színes nemzeti, figyelemreméltó kulturális és színházi értékekkel van megáldva.
Mivel ez a különleges kapocs, egyben természeti és kulturális csoda is, ezen keresztül szeretné megmutatni, mitől vagyunk mások, mégis egyek, egy művészileg annyira színes ágon keresztül, mint a színház.
A fesztivál mindazon színházakról szól, amelyek szeretnék hallatni a hangjukat, megmutatni értékeiket egy olyan reprezentatív előadáson keresztül, amely saját nemzetét képviseli, és amelynek alapját egy hazai, kortárs vagy klasszikus drámaíró szövege képezi. Az Exit előadás rendezője, Zakariás Zalán 1982-ben született Baróton, Romániában. Színházi tanulmányait, színészhallgatóként, 2001–ben kezdte a Shakespeare Színművészeti Akadémián, Budapesten, amelyet megszakítva a rendezői pályára lépett. 2009–2017 között a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művészeti vezetője, majd rendezője, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház művészeti igazgatója, de számos társulattal dolgozott Debrecentől Nagyváradig, Bukaresttől Budapestig. Jelenleg a Győri Nemzeti Színház művészeti vezetőjeként tevékenykedik.
Borítókép: Jelenet az előadásból (Fotó: Győri Nemzeti Színház)